Kanwą japońskiej animacji bywa nie tylko manga. Sprawdzamy, którym z serii opartych na krótkich yonkomach udało się zdobyć popularność.
Czym jest yonkoma?
Yonkoma (jap. コマ漫画) lub 4-koma to krótki, czteropanelowy komiks o prostej, humorystycznej fabule. Forma ta jest znana także na Zachodzie. Kilkupanelowe paski komiksowe – tu chociażby popularny „Garfield” – to stały dodatek do gazet, czasopism i drukowanych periodyków.
Tradycyjna yonkoma składa się z czterech paneli o ściśle określonej strukturze, zwanej kishōtenketsu:
- pierwszy kadr (ki 起) to prezentacja sceny,
- drugi kadr (shō 承) rozwija zaprezentowaną historię,
- trzeci kadr (ten 転) jest punktem kulminacyjnym, w którym bohater doświadcza tzw. „nieprzewidzianych konsekwencji”,
- czwarty kadr (ketsu 結) to podsumowanie konsekwencji i wniosków wynikłych z wydarzenia.
Yonkomy to zazwyczaj proste, zabawne opowiastki – często w stylu okruchów życia. Humor opiera się głównie na gagach, niespodziewanych wydarzeniach i przeciwieństwie charakterów.
Anime na bazie yonkomy to zazwyczaj krótkie serie „slice of life”. Wyjątkiem są animacje standardowej długości, zbudowane na podstawie obszernego materiału wyjściowego.
Polecane top 5 anime na podstawie yonkomy:
1. Azumanga Daioh (2002)
Hit studia GENCO nie ma oryginalnej fabuły – ot, kilkadziesiąt scen z życia grupy licealistek. Jest humor, scenki z życia codziennego, obowiązkowa opowieść o wycieczce szkolnej i snucie planów na dorosłe życie. Azumandze trudno jednak odmówić nietypowego, melancholijnego charakteru, połączonego z ciepłym humorem. Bohaterki świadome przemijalności etapu szkolnego starają się żyć „tu i teraz”, a ich optymizm jest mocno zaraźliwy.
2. Lucky Star (2007)
Kultowy przebój Kyoto Animation to seria z kategorii „hit or miss” – w zależności od preferowanego przez widza stylu humoru. Przygody czterech licealistek skupiają się wokół szkolnej rzeczywistości oraz hobby związanego głównie z internetem, grami i anime. Za sukcesem serii stoi przekonujący portret głównej bohaterki. Konata Izumi to uosobienie żeńskiego otaku – uczestniczki konwentów i oddanej fanki, która jest w stanie zarwać noc dla ulubionej serii. Anime o prostej, charakterystycznej kresce w stylu kawaii/moe.
3. Working! (2010)
Sympatyczna seria zrealizowana przez studio A1-Pictures to klasyczne okruchy życia. Kanwą anime jest yonkoma opowiadająca o realiach pracy w japońskiej restauracji. Głównym bohaterem serii jest nastoletni Souta Takanashi – licealista, wielbiciel stylu kawaii. Fabuła anime skupia się wokół szeregu zabawnych nieporozumień, niedopowiedzeń i zróżnicowanych charakterów pracowników restauracji. Popularna seria, która doczekała się kontynuacji w 2 kolejnych sezonach.
4. Gekkan Shoujo Nozaki-kun (2014)
Scenki z życia nastoletniego mangaki Nozakiego i jego zespołu to udana satyra na shoujo – czyli standardowy, animowany romans. Seria raz po raz rozbija popularne stereotypy szkolnego romansu – począwszy od kreacji bohaterów po sztampowe sceny shoujo (wyznanie uczucia, pierwsza randka, wspólny spacer pod parasolem). Prosty, błyskotliwy humor opiera się głównie na nieporozumieniach, gagach i przeciwieństwie skrajnych charakterów. Udana seria, która po wydaniu anime doczekała się także mangi.
5. Gugure! Kokkuri-san (2014)
Zwariowana komedia charakterów, oparta o niewyszukany, ale absurdalny humor. Fabuła anime opiera się na relacji pomiędzy introwertyczną dziewczynką a lisim demonem, którego bohaterka przypadkowo przyzwała. Tytułowy Kokkuri staje się opiekunem Kohiny, a do rodzinnego grona szybko dołączą zgraja wszelkiej maści dziwaków. „Gugure…” to absurdalna parodia, wywracająca do góry nogami klasyczne animacje z lisimi yokai – tu chociażby słynne „Kami-sama Hajimemashita”.
0 Comments