Sprawdzony pakiet tytułów dla tych, którzy w anime szukają czegoś więcej niż rozrywki. Oto serie, które w pełni zasłużyły na miano pełnokrwistego dramatu.
Animowane dramaty
Ambicją niektórych anime jest wywołanie w widzu prawdziwego „katharsis”. Szczerze trzeba jednak przyznać, że w przypadku animacji częściej mamy do czynienia z dramą typu „tearjerker”, czyli „wyciskacz łez”. Intensywność emocji podnosi jakość anime tylko wtedy, gdy towarzyszy im spójny, przemyślany scenariusz. Oto serie, które – naszym zdaniem – mieszczą się w kategorii godnych polecenia „wyciskaczy łez”. Kolejność – od „najlżejszych” emocjonalnie do pełnoprawnych dramatów, które trudno wymazać z pamięci.
10. Hotarubi no mori e
Subtelna opowieść o przyjaźni niemożliwej pomiędzy wrażliwą nastolatką i yokai noszącym maskę kitsune. Siłą tej historii jest realistyczne ukazanie potrzeby przywiązania, kontaktu i obecności. Związek bohaterów – jak w klasycznej baśni z morałem – może jednak trwać tylko do określonego momentu. Przekroczenie pewnej granicy wymaga „opłaty” – które z bohaterów poświęci swój komfort dla drugiego?
9. Kimi no Na wa
Kinowy hit Makoto Shinkaia to kolejna odsłona ulubionych tropów tematycznych tego twórcy, czyli samotności w tłumie i poszukiwania swojej drugiej połówki. Uniwersum w którym poruszają się bohaterowie zostało rozbudowane o wątek podróży w czasie i zamiany ciał. „Your Name” zaczyna się dość niewinnie jako zabawne „okruchy życia”, ale im dalej, tym emocje głębsze i bardziej intensywne. Finał typowy dla Shinkaia – widz jest do końca trzymany w niepewności, ściskając od ostatniej sekundy kciuki za losy bohaterów…
8. Mahou Shoujo Madoka Magica
Twórcy serii o Madoce Kaname brutalnie rozprawiają się z większością schematów anime o „magical girls”. Świat Madoki jest okrutny, cierpienie bohaterów realne, a śmierć namacalna. Każde zachowanie – jak w realnym życiu – ma swoją cenę i konsekwencje. Brutalnym jest również schemat transformacji dziewcząt w czarodziejki, a raczej los tych, które zdecydują się takie poświęcenie. Dużym atutem wzmacniającym efekt grozy serii jest oryginalna kreska.
7. Monster
Kultowy dreszczowiec na bazie mangi Naoki Urasawy to pełnokrwisty dramat. Poziom dramaturgii jest typowy dla opowieści noir, w której bohater musi się jednocześnie ukrywać i wyprzedzić przeciwnika planującego kolejne zbrodnie. Siłą tego anime pozostaje psychologiczna kreacja głównego antagonisty – jednej z najciekawszych postaci tego typu w animowanym świecie. Niezapomniana pozostaje także artystyczna prezentacja historii o „Bezimiennym Potworze”.
6. Shiki
Anime na kanwie fabuły “Miasteczka Salem” Kinga to mieszanka dreszczowca, fantasy i solidny kawał dramatu. W połowie serii następuje mocny cliffhanger, który zupełnie zmienia kontekst oceny działań bohaterów. Kto jest tym drapieżnikiem, a kto ofiarą? Kto zasługuje na współczucie? Kogo można poświęcić w imię wyższego dobra i czym ono jest? Shiki daje przewrotne, nieoczywiste odpowiedzi, a sceny polowania i egzekucji “tych złych” na długo zapadają w pamięć.
5. Wolf’s children
Kino familijne z domieszką wątku fantasy, tym razem w wydaniu Mamoru Hosody. Autor nie oszczędza widza – już sam początek filmu serwuje solidną dawkę emocji, a im dalej, tym bardziej intensywnie. Wbrew pozorom nie jest to typowa opowieść rodzinna, ale słodko-gorzki dramat z samotnym macierzyństwem w roli głównej. Doskonały scenariusz i przekonujące, emocjonalne sceny, które udowadniają, że najlepsze historie pisze „samo życie”.
4. Ano Hi Mita Hana no Namae o Bokutachi wa Mada Shiranai
Menma i Jintan to wierna para przyjaciół, która nadaremnie stara się o ponowne zebranie dawnej paczki znajomych. Dziecięcy towarzysze zabaw stają się powoli „młodymi dorosłymi”, z nowi problemami szkolnymi, emocjonalnymi i pewną, nierozwiązaną zagadką z przeszłości. Spotkanie zapewne doszłoby do skutku. Problem w tym, że Menmę widzi tylko Jintan. Kim jest dziewczynka i dlaczego tak zależy jej na kontakcie ze „starą paczką”?
3. Koe no Katachi
Tytuł ze studia Kyoani, którego nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Dramatyczna, mocno emocjonalna opowieść o niepełnosprawności, wyizolowaniu ze społeczeństwa i próbie odkupienia win. Za sukcesem serii stoi m.in. przemyślany scenariusz i przekonujące kreacje głównych bohaterów. Koe no Katachi pozostaje od kilku lat w „topkach” anime z „największym stężeniem łez”.
2. Made in Abyss
Seria fantasy, w której poziom dramatu dorównuje elementowi „shock value”. Pozornie niewinna opowieść o parze dziecięcym bohaterów zwiedzających „Otchłań” ma swoje drugie, nieoczywiste dno. Twórcom anime udało się podkręcić do maksimum kontrast pomiędzy klimatem fantasy shoujo, a brutalną opowieścią grozy. Historia o cenie naiwności, niewinności i o tym, czym kończy się nadmierna ciekawość.
1. Grobowiec świetlików
Top naszego zestawienia nie mógł wyglądać inaczej. Dzieło Studia Ghibli pozostaje od wielu lat przykładem klasycznej dramy historycznej, opartej na japońskich realiach II wojny światowej. Śledzącym podróż Seity i Setsuko trudno pozostać obojętnym na los bohaterów. Prosta, przejmująca historia broni się siłą przekazu i kontrastem pomiędzy niewinnością dzieci, a wojennymi realiami. Obowiązkowy klasyk dla fanów dram.
0 Comments