Kolejne zestawienie z serii „top 10” – tym w razem w wersji dla melomanów. Oto zestaw mniej lub bardziej znanych tytułów, w które warto zerknąć, gdy szukasz animacji z pierwszoplanowym wątkiem muzyków.
Beck / BECK: Mongolian Chop Squad
Nastoletni Koyuki nie ma ani zainteresowań, ani sprecyzowanych planów na życie. Pewnego dnia nastolatek odkrywa jednak dryg do muzyki. Nowa ścieżka do kariery odkrywa się po spotkaniu z utalentowanym gitarzystą. Bohaterowie powoli, ale konsekwentnie kompletują zespół, próbując krok po kroku dotrzeć do szerszej publiczności. Beck to animowana perełka w stylu retro. Doskonałe, realistyczne anime obyczajowe o realiach powstawania młodego zespołu j-rockowego – od planów do pierwszego tournee.
Typ muzyki: rock, j-rock
Hibike! Euphonium
Studio Kyoto Animation o perypetiach szkolnej orkiestry dętej i jej najmłodszej członkini – nastoletniej Kumiko Oumae, grającej na tubie tenorowej. Szkolne “okruchy życia” w sympatycznym wydaniu z dopracowaną grafiką – czyli standardowym znakiem rozpoznawczym Kyoani. „Hibike…” to opowieść o współpracy, walce o marzenia i rywalizacji o nagrody, przyjaźń oraz możliwość realizacji własnego talentu.
Typ muzyki: klasyczna, orkiestrowa
Nodame Cantabile
Animowany klasyk o losach studentów pewnej akademii muzycznej. Główną parę bohaterów stanowi aspirujący dyrygent Chiaki i nieobliczalna, genialna wirtuozka fortepianu, Megumi Noda. Życie studentów nie jest usłane różami – angaż zyskują najbardziej zdolni, pracowici i najbardziej zdeterminowani. Czy rozwiązaniem, które pozwoli bohaterom dotrzeć do szerszego grona słuchaczy, jest stworzenie orkiestry?
Typ muzyki: klasyczna, orkiestrowa
Sakamichi no Apollon
Bardzo udana adaptacja mangi Yuki Kodama z fabułą toczącą się w latach 60. Opowieść o przyjaźni trójki licealistów – Kaoru, Sena i Ritsu – jest też historią o fascynacji jazzem. Dla trójki bohaterów muzyka staje się katalizatorem, który pozwala wyrazić emocje, znaleźć inspirację i poczuć wolność. Fani serii docenili perfekcyjnie oddany klimat lat 60., czasy protestów japońskich studentów i fascynacje zachodnią muzyką.
Typ muzyki: jazz
NANA
Niezwykle udana adaptacja popularnej mangi yosei Ai Yazawy. Fabuła skupia się wokół przyjaźni dwóch, młodych kobiet o podobnych imionach i przeciwstawnych osobowościach. Tłem historii jest punk-rockowe środowisko muzyczne, ukazane m.in. z punktu widzenia fanów. Autorom serii udało się ciekawie nakreślić problemy aspirujących idoli muzycznych, oddanie fanów i specyfikę groupies.
Typ muzyki: punk, j-rock
Carole & Tuesday
Dwie, ambitne nastolatki u początków kariery muzycznej… na Marsie. Sympatyczna opowieść z ambicjami powyżej klasycznego shoujo. Największą zaletą serii są ekscentryczni bohaterowie, zaprezentowani w przeglądzie marsjańskich talentów “Mars Brightest”. Anime dla fanów Shinichiro Watanabego oraz motywu idoli muzycznych.
Ty muzyki: pop
Shigatsu wa Kimi no Uso / Your Lie in April
Pełnoprawny dramat shoujo o pierwszej miłości pomiędzy młodym, utalentowanym pianistą, a ekstrawertyczną skrzypaczką. Muzyka pełni tutaj wieloraką rolę – jest przyczyną dziecięcej traumy, a jednocześnie lekarstwem, inspiracją i przekleństwem. Seria ceniona m.in. za bardzo dobrą jakość ścieżki dźwiękowej. Do polecenia fanom klasycznych dram.
Typ muzyki: klasyczna
Piano Forest
Shuuhei i Kai – dwóch chłopców, dwa talenty i dwa zupełnie odmienne podejścia do korzystania z własnego talentu. „Piano Forest” to typowe kino familijne, skupiające się na podkreślaniu zalet dwóch, różnych osobowości. Muzyka jest tu motywem przewodnim, pokazanym w przeciwstawnych kontekstach kariery i zabawy.
Typ muzyki: klasyczna, fortepianowa
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem
Artystyczne podejście do teledysku, czyli animowane wersje kultowych przebojów Daft Punk (One More Time; Harder, Better, Faster, Stronger ; Aerodynamic; Digital Love). Stylizowana na lata 70. opowieść o kosmicznym zespole muzycznym, porwanym przez Obcych i zmuszonym do ziemskiego tournee. Gratka dla fanów muzyki elektronicznej i charakterystycznej, stylizowanej kreski.
Typ muzyki: elektroniczna, house
Detroit Metal City
Animowany rodzynek w świecie fabuł opartych o wątek idoli, j-pop czy genialnych wirtuozów muzyki klasycznej. Groteskowa opowieść o ambitnym nastolatku, marzącym o karierze idola pop. Marzenia marzeniami, a życie życiem. Przed Souchim pojawia się okazja do potwierdzenia talentu i ambicji. Sęk w tym, że nie jest to gatunek muzyczny, z którym aspirujący wokalista się identyfikuje…
Typ muzyki: heavy metal
0 Comments