„Strach ma wielkie oczy” – historia Momo Challenge


-1

Wyłupiaste oczy, ogromna głowa i kurze łapki – Momo nie tylko nie grzeszy urodą, ale rzekomo potrafi też… namówić do samookaleczenia. Co kryje się za historią przerażającej creepypasty?

Lalka Momo
źródło: https://knowyourmeme.com/memes/momo-challenge

Gra Momo – od czego się zaczęło?

W lipcu 2018 roku w brazylijskiej prasie pojawiły się doniesienia o przypadku samobójstwa 12-letniej dziewczynki. Zdaniem policji do tragedii mogło przyczynić się dziwaczne wyzwanie „Momo challenge”, polegające na wykonywaniu poleceń wydawanych przez upiorną lalkę, a dostępnych m.in. na WhatsAppie. Zdjęcie makabrycznej figury krążyło w social mediach już w 2016 roku, ale do tej pory funkcjonowało jedynie jako ciekawostka. Po wydarzeniach z Brazylii ostrzeżenie przed „Momo suicide challenge” pojawiło się w materiale stacji Fox News wywołując prawdziwą panikę wśród amerykańskich rodziców.

Do zainteresowania tematem przyczyniła się niewątpliwie ogromna popularność wyzwań. Dość wspomnieć, że w USA odnotowano przypadki obrażeń będących skutkiem udziału w tzw. „Tide Pod Challenge” (wyzwanie polegające na połknięciu kapsułki z detergentem) czy „Blue Whale” (użytkownicy gry są rzekomo nakłaniani do samobójstwa). Temat nie ominął też polskich mediów, które straszyły tytułami w stylu „Samobójcza gra” czy „Uwaga: to naprawdę zabija!”… W artykułach ponawiano podobne, błędne wiadomości na temat pochodzenia gry, autora lalki oraz ilości domniemanych „samobójstw” będących skutkiem kontaktu online z Momo.

YouTube uspokaja

Momo Challenge
źródło: https://knowyourmeme.com/photos/1391608-momo-challenge

Na fali popularności tematu pojawiły się też treści trollingowe i wszelkiej maści creepypasty. W social mediach można było przeczytać m.in. historię rodziców, którzy wypatrzyli Momo na YouTube w filmach ze świnką Peppą… Momo pojawiła się też na 4chanie i zaliczyła swoje 5 minut sławy na portalach o tematyce paranormalnej. Wraz ze wzrostem popularności makabrycznej lalki pojawiło się rozsądne pytanie o to, komu i gdzie faktycznie zaszkodziła „samobójcza gra”? W odpowiedzi na liczne zapytania rodziców administratorzy YouTube’a oświadczyli, że nie ma na dowodów na to, aby fotka wpływała na postępowanie nieletnich użytkowników sieci. Mimo tego, filmiki z „wyzwaniem” regularnie usuwano z portalu. Środki zapobiegawcze zastosowano też na WhatsAppie i Snapchacie.

Wywiad z japońskim twórcą Momo

Keisuke Aiso z maską Momo
źródło: https://knowyourmeme.com/memes/momo-challenge

W marcu 2019 roku dziennikarze The Sun przeprowadzili śledztwo, które zakończyło się dotarciem do „konstruktora” postaci Momo. Autorem przerażającej lalki okazał się 43-letni Keisuke Aiso – rzeźbiarz i twórca rekwizytów, zatrudniony w firmie zajmującej się efektami specjalnymi. Jak się okazało, zdjęcie rzeźby „Mother Bird”, inspirowanej legendą o duchu kobiety zmarłej w połogu, wykonano w 2016 roku, w jednej z tokijskich galerii. Fotka szybko podbiła Instagram i dała początek miejskiej legendzie o upiorze, która nawiedza użytkownika sieci, grozi jego rodzinie, a w zamian za rezygnację z ataku domaga się spełnienia zadań typu „samookaleczenie”. Kariera lalki Momo jest zatem typowym wytworem kreatywności internautów, a popularność mema rosła wprost proporcjonalnie do poziomu paniki wzniecanej przez rodziców i prasę.

Aiso wyznał, że początkowo cieszyła go popularność lalki (będącej zwykłym rekwizytem filmowym), ale szybko zrozumiał, że nie jest to rozgłos, na jaki liczył – na jego koncie pojawiały się negatywne komentarze, a nawet pogróżki. Jeśli wierzyć artyście, gumowa lalka została zniszczona, co jego zdaniem powinno cyt.: „wreszcie zatrzymać klątwę”…

Pozytywny mem z Momo – “Jedz zdrowo i ćwicz”
Źródło: https://knowyourmeme.com/memes/momo-challenge

Źródła:


Like it? Share with your friends!

-1
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.