Recenzja: Oblicza Kawaii


1

Kawaii (urokliwość, słodycz) jest jedną z kategorii estetycznych najczęściej przytaczanych w kontekście współczesnej kultury japońskiej. Czy jednak rzeczywiście jest to pojęcie nowe, stanowiące wyraz buntu lub dekadencji najmłodszych pokoleń? Jakie jest jego miejsce w życiu codziennym Japończyków, jaką rolę spełnia w relacjach międzyludzkich i w jaki sposób pojawia się w przestrzeni sztuki?”

Któż z nas nie widział słynnej Hello Kitty? Graliście w Pokemony? Zatem na pewno zetknęliście się z kawaii, wywodzącym się oczywiście z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Jednak czy wiecie skąd to pojęcie w ogóle się wzięło i co oznacza? Jak kształtowała się owa estetyka na przestrzeni lat i jak wygląda dzisiaj? Jakie obszary naszego życia może obejmować? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań polecamy szukać w „Obliczach kawaii”.

Książka napisana przez Klaudię Adamowicz oraz Kamilę Sosnowską zawiera pięć zwięzłych i dobrze przemyślanych rozdziałów o kulturze kawaii. Wydawnictwo Kirin postarało się o wydanie z przeuroczą okładką, idealnie nawiązującą do tej barwnej tematyki.

Autorki same przyznają, że z powodu szerokiego zakresu znaczeniowego i ogromnej ilości synonimów nie da się jednoznacznie określić czym dokładnie jest owa urokliwość pojęcia kawaii. Cechuje je karnawalizacja rzeczywistości na różnych poziomach, różnorodność i brak granic. Nie poddaje się rozumowi i bardziej określane jest przez emocje towarzyszące różnym wrażeniom, doświadczeniom i przeżyciom.

Sklep firmowy poświęcony fancy goods z anpanmanem oraz postaciami z filmów Studia Ghibli

Książka zawiera kompleksowe opracowanie estetyki kawaii. Autorki wprowadzają czytelnika w temat zaczynając od ogólnego wyjaśnienia pojęcia, płynnie przechodząc do historii i korzeni kawaii, sięgających nawet lat siedemdziesiątych. Opisują uzewnętrznienie zjawiska w życiu codziennym Japończyków, zarówno w otoczeniu jak i relacjach społecznych. Podają przykłady obecności kawaii w kulturze i sztuce (reklamy, gadżety, maskotki, jedzenie), podpierając się dodatkowo wieloma fotografiami wykonanymi w Japonii.

Autorki opierają swoją wiedzę na obszernej bibliografii i własnych obserwacjach w Kraju Kwitnącej Wiśni. Badają przyczyny popularności kawaii na całym świecie i w samej Japonii, gdzie na każdym kroku można zobaczyć jak powszechnym elementem kultury masowej jest to zjawisko. Stosowane nie tylko w marketingu, ale również jako narzędzie wizerunkowe w polityce pokazuje, jak bardzo kawaii wrosło w codzienność Japończyków.

Definicja Kawaii

Książka jest napisana płynnie i zrozumiale, a wszelkie pojęcia dobrze wytłumaczone. Osoby zainteresowane Japonią oraz jej kulturą na pewno nie będą rozczarowane. Znajdziemy tu sporo informacji uzupełniających omawiane tematy, zatem nawet osoby posiadające większą znajomość tematyki japońskiej, będą mogły najprawdopodobniej dowiedzieć się czegoś nowego.


Na pewno warto sięgnąć po ten tytuł, by spojrzeć na urocze przedmioty, grafiki czy animacje nieco innym okiem. Polecamy go wszystkim, nie tylko osobom zainteresowanym Japonią w mniejszym lub większym stopniu.


Like it? Share with your friends!

1
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.