QQ Sweeper to manga shōjo napisana i zilustrowana przez Kyōsuke Motomi, znaną m.in. z Dangeki Daisy. Ta trzytomowa seria jest prequelem do Queen’s Quality, która nadal jest wydawana. Za polską wersję odpowiada wydawnictwo Waneko.
Kyuutarou Horikita, uczeń należący do zespołu sprzątającego wykonując swoje codzienne obowiązki odwiedza stary budynek na terenie szkoły. Na miejscu z zaskoczeniem odkrywa, że w jednym z pomieszczeń śpi nieznana mu młoda dziewczyna. To Fumi Nishioka – nowa uczennica drugiej klasy, która dopiero przeniosła się do Prywatnego Liceum Kurokado, nie mając gdzie pójść trafiła do opuszczonego budynku. Znajdując ciepły i przyjazny pokój lśniący czystością, poczuła się w nim na tyle dobrze, że postanowiła tam przenocować. Dziewczyna okazuje się być bezdomna i szuka jakiejkolwiek pracy, więc po krótkim czasie dołącza do Sprzątaczy jako pomocnica Kyuutarou. Zachowuje przy tym pozytywne nastawienie i wewnętrzny spokój. Odtąd oboje pozbywają się brudu i robaków, poznając się przy tym coraz bardziej.
Pomysł na fabułę jest dość niecodzienny, bowiem manga opowiada o sprzątaniu. Każdy z nas wie jak ważna jest czystość dookoła nas, jednak tutaj mamy do czynienia nie tylko ze zwykłymi porządkami domowymi, ale również ze sprzątaniem ludzkich umysłów i serc. To rzecz jasna jest dużo trudniejszą i niebezpieczniejszą sztuką od zamiatania podłogi. Ludzie opętani przez złe myśli i emocje stają się ich ofiarami, często wymagając wieloetapowej pomocy Sprzątaczy. Historia jest udana i wciąga – można ją przeczytać bardzo szybko, oczekując więcej.
Historia jest lekka, ale porusza ważne tematy związane ze zdrowiem psychicznym, opowiedziane za pomocą elementów fantastyki. Depresja i myśli samobójcze to jeden z wielu trudnych do rozwiązania problemów dzisiejszego świata, o których wciąż za mało się mówi. W mandze, kiedy czyjeś serce przepełnione jest zbyt dużą ilością negatywnych myśli pojawiają się robaki, będące istnym ucieleśnieniem stanów depresyjnych. Zatem można nawet pokusić się o stwierdzenie, że seria niejako podnosi trudną dyskusję o depresji i zaburzeniach psychicznych.
Bohaterowie są mocną stroną tej mangi i zachęcają do czytania: każdy z nich wyróżnia się na tle innych, Fumi nie jest stereotypowa, a fanki bishōnenów też znajdą tutaj coś dla siebie.
Kreska jest ładna i dopracowana, widać poprawę warsztatu autorki od czasu rysowania Dangeki Daisy. Jej poczucie humoru również daje tutaj o sobie znać i bardzo przypada do gustu. Przeplecione z wątkami dramatycznymi, nadprzyrodzonymi oraz z romansem i dużą dozą tajemnicy daje bardzo interesującą serię. Fani poprzedniej mangi autorki na pewno polubią również ten tytuł.
Niestety wiele wątków pozostaje niewyjaśnionych, a zakończenie nie zamykające historii raczej nie da pełnej satysfakcji. Ale bez obaw: miłośnicy historii Sprzątaczy znajdą rozwinięcie historii w kontynuacji QQ Sweeper: Queen’s Quality.
Jeśli zainteresują Was dalsze losy bohaterów i chcecie więcej, polecamy zapoznanie się również z kontynuacją serii.
QQ sweeper rekomendujemy wszystkim fanom dobrze napisanej mangi shōjo, jak również poszukującym czegoś dobrego i krótkiego do przeczytania.
0 Comments