Recenzja Mangi: Akatsuki no Yona (1)


-1

Akatsuki no Yona

Akatsuki no Yona to najbardziej popularna manga Mizuho Kusanagi. Publikacja rozpoczęła się w 2009 roku i seria wciąż jest wydawana. Za ładne polskie wydanie Yona w blasku świtu odpowiada Wydawnictwo Studio JG.

Historia przedstawia losy nastoletniej księżniczki zmuszonej do ucieczki, porzucenia swojego dotychczasowego życia w zamku i wędrówki po kraju. 

Yonę poznajemy jako uroczą i wesołą nastolatkę. Całe dnie spędzała na zabawie lub strojeniu się. Król Il dbał o to, by dostawała wszystko co najlepsze: ozdoby do włosów, biżuterię czy nawet własny ogród w rezydencji. Król nigdy nie lubił broni, przez co miał opinię tchórzliwego, ale również dobrego i miłującego pokój. Dlatego też oferował swojej córce wszystko, póki nie była to broń. Stanowczo jednak sprzeciwił się jej zaręczynom z Su-wonem, starszym kuzynem Yony, w którym dziewczyna była zakochana od wielu lat. 

Rozpieszczana przez ojca nie zdawała sobie sprawy z tego, co dzieje się poza murami zamku Hiryu. Chroniona przez swojego przyjaciela z dzieciństwa, a zarazem jednego z pięciu generałów Son Haka, nie miała praktycznie żadnych zmartwień.

Beztroski świat runął w jej szesnaste urodziny, kiedy przypadkiem zobaczyła Su-wona zabijającego jej ojca w celu przejęcia tronu. Strażnicy chcieli zabić również ją, przez co zrozpaczona i przerażona księżniczka chcąc ocalić własne życie musiała uciekać z zamku. Pomógł jej w tym Hak, który wściekły na dawnego przyjaciela poprzysiągł chronić Yonę za wszelką cenę. 

Wydostanie się z zamku nie obyło się bez problemów, a droga przez las była trudna dla nieprzyzwyczajonej do braku wygód księżniczki. Hak lojalnie i wyrozumiale opiekował się nią, gdyż po traumatycznych przejściach w zamku Yona nie umiała odnaleźć się w rzeczywistości. Nie umiejąc zaakceptować zdrady ukochanej osoby oraz zamordowania ojca, stała się apatyczna i nic nie mogła zrobić sama. Ciężką sytuację dodatkowo pogarszał fakt, że musieli się pospieszyć, by strażnicy nie zdążyli ich pojmać.

Po długiej i niebezpiecznej ucieczce pełnej kłopotów bohaterowie trafiają do tajemniczego kapłana. Ten opowiada im znaną w kraju legendę o czterech smokach, radzi również odnalezienie wojowników dziedziczących ich krew. To oni mają chronić księżniczkę i pomóc jej odzyskać tron.

Yona i Hak wyruszają na poszukiwania w podróż pełną przygód wraz z utalentowanym Yoonem. Z czasem grupa powiększa się coraz bardziej, a podczas wędrówki księżniczka ma szansę nie tylko lepiej poznać swój kraj, ale także pomóc wielu napotkanym osobom. 

Dowiaduje się jak mało wie o otaczającym ją świecie, a życie poza zamkiem wcale nie jest takie piękne. Dobroduszny król Il nie miał szacunku u mieszkańców ani oficjeli, a jego idealistyczne poglądy sprawiły, że królestwo zaczęło podupadać i stawało się coraz łatwiejszym celem dla krajów sąsiedzkich. W wielu wioskach panuje głód i bieda, a ich mieszkańcy umierają z powodu chorób. Tylko możnowładcy cieszą się bogactwem i przywilejami, traktując przy tym mieszkańców niczym niewolników.

Czy Yona odnajdzie smoczych wojowników?

Czy Hak ją ochroni?

Czy ostatecznie uda się jej odzyskać tron?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań należy szukać w mandze.

W 2014 roku roku ukazało się anime. Twórcy Studia Pierrot podarowali widzom aż 24 odcinki wiernie opowiadające historie Królestwa Kouka. Rok później wyszły jeszcze 3 dodatkowe odcinki.

Manga na fali popularności doczekała się również swojej scenicznej odsłony.

Pierwszy raz wystawiono ją w 2016 roku, a wystąpili m.in. Niigaki Risa (Yona), Matsushita Yuya (Son Hak), Saki Masato (Su-won).

PODSUMOWANIE

Yona w blasku świtu to manga shoujo godna polecenia. Dominuje tu akcja, przygoda, komedia, fantastyka i romans. Postacie są bardzo barwne i każda z nich ma swoją historię. Czyta się szybko, dosłownie jednym tchem.

Manga wciąż nie jest ukończona. Miejmy nadzieję, że to oznacza jeszcze wiele ciekawych wątków w historii księżniczki Yony i jej przyjaciół. 

Czekamy z niecierpliwością na kontynuację!

Sklep Anime- Prezent Simple
Sponsorem artykułu jest Sklep Anime – Prezent Simple

Like it? Share with your friends!

-1
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.