Hokkaido – jedna z najbardziej wysuniętych na północ Wysp Japońskich. Każda z tych wysp znacząco różni się od pozostałych. Odmienność tych terenów można dostrzec nie tylko w przyrodzie i warunkach naturalnych, ale również w języku i mentalności ludzi. Wyróżnia się także historia, architektura, przemysł i wiele innych aspektów.
Ten piękny i bogaty w zieleń teren, będący praktycznie jednym wielkim parkiem narodowym zdecydowanie jest warty bliższego poznania. Tym bardziej, że na rynku dość mało znajdziemy pozycji opowiadających o Hokkaido.
Książka “Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów” zawiera zbiór reportaży i esejów opisujących różnorakie zagadnienia związane ze współczesnym życiem na Hokkaido, najbardziej polską z japońskich wysp. Znajdziemy zatem poszukiwanie podobieństw łączących to miejsce z naszym krajem oraz szczegółowe opisy zwyczajnej codzienności – tak podobnej do polskiej.
Jest to praca zbiorowa, którą stworzyli w większości Polacy mieszkający na tych terenach od lat, m.in.: Tomasz Bogdanowicz, Paweł Dybała, Ewa Grave, Jin Matsuka, Piotr Milewski, Michał Ptaszyński, Rafał Rzepka, Piotr Węgrzynowicz, Piotr Wilk-Witosławski i Łukasz Zabłoński.
Autorzy próbują zmierzyć się ze stereotypami o Japonii i Japończykach, które w dużej mierze nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Opisując własne przeżycia w lekki sposób przekazują czytelnikowi swoje długoletnie doświadczenia oraz wynikającą z nich wiedzę. Okazuje się, że ich obserwacje same w sobie stoją w sprzeczności z ogólnie głoszonymi stereotypami. Znajdziemy tu dużo informacji o historii oraz o współczesnym, codziennym życiu z perspektywy polskich mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.
Treść książki jest dodatkowo urozmaicona graficznymi ilustracjami na bazie przetworzonych zdjęć oraz krótkimi notkami biograficznymi autorów wraz z ich zdjęciami.
Znajdziemy tu jedenaście różnych felietonów, w tym jeden napisany w latach trzydziestych. Każdy jest na inny temat i stanowi odrębną historię.
Ciekawym dodatkiem jest przedmowa napisana nie tylko po polsku, ale również w języku japońskim. Wstęp do każdego z reportaży również jest dodatkowo napisany po japońsku.
Jak bardzo różni się Hokkaido? Jak żyje się na mniej zaludnionym terenie Japonii? Jak będzie wyglądać Japonia, kiedy zdejmiemy z niej całą turystyczną i popkulturową otoczkę? Książka może stać się odpowiedzią na wiele pytań, zwłaszcza dla osób rozpoczynających zapoznawanie się z tym pięknym krajem. Nie jest to książka napakowana wiedzą o Hokkaido niczym encyklopedia, więc bardziej wymagający czytelnik może być lekko rozczarowany niedostatecznym zagłębieniem się np. w temat tamtejszej fauny i flory. Niemniej jednak, jest to pozycja zdecydowanie ciekawa i warta przeczytania.
Jeżeli szukacie czegoś lekkiego do poczytania na temat Hokkaido, serdecznie polecamy tę książkę. Znajdziecie tu opowieści o Ajnach, gorących źródłach, festiwalach, dzielnicach rozpusty, zachowaniu w metrze i wiele, wiele innych.
0 Comments