Koniec świata i co dalej? – top 5 anime postapo


0

Klimaty postapokaliptyczne to chętnie wykorzystywany motyw w animacjach sci-fi. Podrzucamy 5 klasycznych tytułów anime z uniwersum stworzonego „po zagładzie ludzkości”.

1. Neon Genesis Evangelion – mariaż Apokalipsy, mechów i psychoanalizy

Uniwersum „Evangeliona” (1995, Gainax) to świat po tzw. Drugim Uderzeniu, który pozbawił życia połowę ludzkości. Ocaleńcy egzystują w postapokaliptycznej stolicy Tokio-3 drżąc przed powrotem najeźdźców zwanych Aniołami lub Apostołami. Główną rolę w walce z przybyszami z kosmosu odegra Shinji Ikari. Młody, mocno aspołeczny protagonista zmierzy się z misją uratowania ludzkości wykorzystując jej najnowszą broń – biomechy zwane Evangelionami. Seria z sukcesem łączy motywy mecha i postapo z dramatem gęsto nasyconym biblijną symboliką. Dla jednych anime kultowe, dla innych – przyciężkawy dramat. Wszystkie wątki fabularne domknięto w spektakularnym, psychodelicznym finale serii „End of Evangelion” (1997).

2. Ergo Proxy – pandemia wirusa Cogito

W bliżej nieokreślonej, dystopijnej przyszłości zamożna część ludzkości żyje w sterylnym mieście Romdeau pokrytym kopułą. Parametry życiowe mieszkańców są nieustannie kontrolowane, a ich potrzeby zaspokajane przez rasę robotów AutoReivs. Kluczowy motyw opowieści to poszukiwanie tytułowego Proxy – monstra, które uciekło z laboratorium. W tym samym czasie wśród robotów wybucha pandemia – istoty zarażone wirusem Cogito (łac. „myślę”) nabierają świadomości. W poszukiwanie Proxy wyrusza agentka wywiadu Real Mayer, emigrant Vincent i dziecięcy robot Pino. Ergo Proxy jest wariacją filozoficzną na temat pochodzenia świadomości i początków życia jako takiego. Ciekawa, ambitna, trochę niedoceniona seria wydana w 2006 roku przez studio Manglobe.

3. Shin Sekai Yori – o ludziach, „podludziach” i cenie przetrwania

Jeśli mowa o interesujących anime post apo, nie sposób nie wspomnieć o ekranizacji powieści Yuusuke Kishiego. Akcja Shin Sekai Yori (2012, A1 – Pictures) – „Z nowego świata” – toczy się w małej, japońskiej wiosce. Kamisu 66 odbudowano po zagładzie wywołanej przez ludzi obdarzonych mocami, których nie potrafili kontrolować. Kluczową regułą „nowego świata” jest bezwzględne usuwanie wszelkich, nadnaturalnych zagrożeń. W dystopijny świat wprowadza widza nastoletnia Saki, udająca się z grupą przyjaciół na szkolny biwak. Początkowa sielanka w klimatach shoujo szybko zmienia się w filozoficzno-moralny dramat z elementami horroru. Shin Sekai Yori to ponura, ale wciągająca dystopia, dwuznaczna moralnie i stawiająca celne pytania o cenę zachowania ludzkości przy życiu.

4. Shingeki no Kyojin – „A mury runą…”

Marie, Rose, Sina – potrójny mur to kluczowe zabezpieczenie ludzkości przetrzebionej przez żarłocznych tytanów. Garstka ocalałych żyje w ciągłym oczekiwaniu na atak, a gdy do tego w końcu dochodzi apokalipsa nabiera rozpędu. Ludzkość pokłada ostatki nadziei w grupie Zwiadowców – wytrenowanych „kamikadze”, którzy z lepszym lub gorszym skutkiem polują na tytanów. Po upadku zewnętrznego muru do grona zwiadowców dołącza trójka głównych bohaterów – nastoletni Eren, Armin i Mikasa. Cóż można więcej powiedzieć o „Tytanach”? Kultowy tytuł (I sezon wyszedł w 2013 r.) zgarniał w ostatniej dekadzie nagrodę za nagrodą i jest obecnie jednym z najpopularniejszych, japońskich „towarów eksportowych”.

5. Yokohama kaidashi kikou – o czym śnią androidy?

Dla równowagi tytuł niszowy, dość sędziwy (1998), ale zdecydowanie godny poświęcenia czasu. Alternatywna wersja świata postapo, w której większość cywilizacji została zmieciona przez bliżej nieokreślony kataklizm. Przeżyć udało się nielicznej garstce ludzi i androidów – przedstawicielką tej grupy jest Alpha, główna bohaterka serii. Jaki jest „nowy-stary świat” bez ludzi? Piękny, ale melancholijny i pokonany przez naturę – jak tytułowa, zatopiona Yokohama. Autorom serii udało się uchwycić nastrój postapokaliptycznej melancholii – uczucia, którego Alpha nie posiada, a które stara się uchwycić fotografując „świat bez ludzi”.

Jakie tytuły warto jeszcze znać? Fanom anime w klimatach post apo polecamy podręczną ściągawkę z tytułami.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.