Japonia walczy z odsprzedażą masek ochronnych


0

Japońscy konsumenci borykają się z ograniczonym dostępem do środków ochronnych i dezynfekcyjnych. Jednym z ekonomicznych skutków wybuchu epidemii wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 jest masowa odsprzedaż masek ochronnych po drastycznie wysokich cenach. Ogłoszenia sprzedaży produktów higienicznych pojawiły się m.in. na japońskiej stronie Amazona oraz na portalach Rakuten i Mercari. Jak podają japońskie media, przedmiotem niektórych aukcji są produkty o cenach zawyżonych nawet dziesięciokrotnie.

W lutym przedstawiciele japońskiego rządu przestrzegali przed masowym zakupem maseczek. Proszono też o rozsądne nabywanie podstawowych środków higienicznych.

Z początkiem marca proceder zawyżania cen stał się na tyle palący, że Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu zapowiedziało wdrożenie pierwszych restrykcji. Od 14 marca właściciele portali aukcyjnych mają obowiązek usuwania ogłoszeń sprzedaży takich produktów jak m.in. maseczki ochronne i środki dezynfekcyjne. Od 15 marca odsprzedaż tych produktów po cenie zawyżonej ma podlegać karze finansowej w wysokości 1 miliona jenów – czyli ok. 36 tys. zł – lub karze rocznego pozbawienia wolności.

Przedstawiciele rządu jednocześnie uspokajają, że karze nie podlega odsprzedaż masek według ceny pierwotnego zakupu (lub po cenie niższej). Celem restrykcji jest „zapewnienie przeciętnemu obywatelowi dostępu do podstawowych środków ochrony”.

Od początku wybuchu epidemii COVID-19 w Japonii odnotowano 639 przypadków zachorowań, 15 osób zmarło [stan na dzień 11.03.2020]. Dodatkowym problemem dla japońskiego rządu było ognisko zachorowań na wycieczkowcu Diamond Princess, który utknął w Yokohamie po podejrzeniu koronawirusa u jednego z pasażerów. W wyniku przedłużonej kwarantanny – ocenianej negatywnie przez zachodnich wirusologów – 7 pasażerów statku zmarło, a zarażeniu wirusem uległo aż 696 osób.

Źródła:


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.