Jak nauczyć się hiragany i katakany


1

W tym artykule dowiesz się jak nauczyć się hiragany i katakany.

1. Skojarzenia

Najłatwiej nauczyć się czegoś za pomocą metody skojarzeń. Próbujmy przypisać do każdego znaku jakieś skojarzenie, najlepiej związane ze słowem japońskim zawierającym dany znak.

2. Odręczne przepisywanie znaków

Metodą skojarzeń szybko zapamiętamy dane znaki i będziemy w stanie rozpoznawać je czy to na nadrukach na koszulkach, anime, etc. Jednak, by być w stanie szybko zapisywać słowa w hiraganie/katakanie, bez potrzeby “ściągania”, niestety musimy wpierw przećwiczyć ich pisanie – zwłaszcza, że każdy z tych znaków zapisuje się stawiając kreski w konkretnej kolejności oraz kierunku. W tym celu najskuteczniejszą metodą jest pisanie danego znaku + wyrazów zawierających dany znak obok niego. Na początku można to robić ze ściągą z podanym np. jednym przykładem, po czym w miarę nabierania wprawy możemy pokusić się o zapisywanie nowych słów zapisując je w katakanie/hiraganie bez używania jakiejkolwiek ściągi.

3. Aplikacje na komórki

Jeśli nie mamy stałej styczności z językiem japońskim i nie mamy specjalnie okazji z niego korzystać na co dzień to polecam korzystanie z aplikacji na komórki (np. w autobusie w drodze do szkoły czy pracy) w ramach zarówno utrwalania wiedzy jak i zapobiegawczo, by nie zapomnieć. Poniżej wymienię te najpopularniejsze, a w późniejszym czasie powstanie cały artykuł na ten temat.

1. Windows Phone – Tango Master

Jako wieloletni użytkownik windows phone i  tej konkretnej aplikacji muszę przyznać, że nie ma chyba na ten system nic lepszego. Aplikacja pozwala zarówno na naukę hiragany, katakany, ale także kanji oraz słówek japońskich. Zawiera świetne quizy na czas pozwalające ćwiczyć znajomość – czy to kany czy innych aspektów języka japońskiego.  😉

Aplikacja zawiera także słownik z dostępem w trybie offline, web reader za pomocą którego możemy tłumaczyć japońskie słówka na stronach internetowych, mini gry (Shiritori, Rapid Fire, Memory game) oraz możliwość backupów na dysk onedrive.

2 . Android – Obenkyo

Aplikacja do nauki japońskiego na system android, także przetestowana osobiście.

Jej testy i… estetyka może jest oddalona trochę jakościowo od tango master moim zdaniem, jednak nadal jest to nadal najlepsza (i darmowa) aplikacja na ten system.

Aplikacja także posiada testy wielokrotnego wyboru oraz umożliwia rysowanie swoich odpowiedzi, można uczyć się na niej kany (hiragany i katakany), kanji, partykuł języka japońskiego, japońskiej gramatyki oraz 14600 japońskich słów (po angielsku).

 

Hiragana ściąga

4. Ściągi

Jako bonus możemy sobie sprawić ściągi, które zawsze będziemy mieli w zasięgu wzroku, jak np. plakat A2 do nauki hiragany lub podkładka pod myszkę:

 

 


Like it? Share with your friends!

1
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.