Great Teacher Onizuka – Godny klasyk anime


0

Jeśli chodzi o anime, są pewne tytuły, które wytrzymują próbę czasu i pozostają popularne nawet wiele lat po ich pierwszej emisji. Great Teacher Onizuka, lub GTO, jak powszechnie wiadomo, jest jednym z takich programów. Został wyemitowany w 1999 roku i opowiada historię Eikichi Onizuki, byłego przestępcy, który decyduje się zostać nauczycielem, aby zdobywać punkty u gorących dziewczyn. Choć może to brzmieć jak przepis na katastrofę, GTO jest w rzeczywistości przezabawnym i chwytającym za serce programem, który warto obejrzeć nawet 20 lat po jego pierwszej emisji.

GTO to historia Eikichi Onizuki, byłego przestępcy, który postanawia zostać nauczycielem, aby… no, wiecie. Zabawne i hijinks ensue jak Onizuka próbuje poruszać się w świecie edukacji, podczas gdy nadal próbuje działać jak twardy facet. W rezultacie otrzymujemy serial, który jest w równej mierze zabawny i wzruszający, z postaciami, którym nie sposób nie kibicować.

Sam Onizuka jest interesującym protagonistą. Nie jest typowym bohaterem anime; nie jest odważny, bohaterski ani szczególnie inteligentny. Ale jest zdeterminowany, a jego pasja do nauczania (i do gorących dziewczyn) jest zaraźliwa. Nie sposób nie kibicować mu, nawet gdy popełnia błędy.

Reszta obsady jest równie sympatyczna jak Onizuka. Od jego najlepszej przyjaciółki Ryoko, która zawsze go wspiera (i wyśmiewa), do jego rywala Nakamury, który chce udowodnić, że to on jest lepszym nauczycielem, każda postać wnosi coś wyjątkowego. Nawet uczniowie w klasie Onizuki są czymś więcej niż jednowymiarowymi archetypami; wszyscy zmagają się z własnymi problemami i miło jest widzieć, jak rosną i zmieniają się w trakcie serii.

Jeśli szukasz feel-good anime, które sprawi, że będziesz się śmiał i płakał, Great Teacher Onizuka jest zdecydowanie warta sprawdzenia. Może i ma już 20 lat, ale tematyka przyjaźni, determinacji i szukania własnej ścieżki w życiu jest tak samo aktualna jak wtedy, gdy serial był emitowany po raz pierwszy. Odkurzcie więc stare DVD (lub znajdźcie go na Crunchyroll), weźcie popcorn i przygotujcie się na jeden z prawdziwych klasyków anime.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.