Witamy w Centrum Mangi na blogu Originto!
W tej kategorii znajdziesz szeroki wybór recenzji, artykułów i nowinek ze świata mangowego fandomu. Stawiasz pierwsze kroki w świecie japońskiego komiksu? Podpowiemy, od jakich tytułów zacząć, które kategorie warto sprawdzić i gdzie znaleźć dostęp do ciekawych mang on-line. Kto wie, może dzięki nam dojdziesz do wniosku, że najwyższy czas, by porzucić „Shingeki no Kyojin” na rzecz bardziej ambitnego tytułu?
Doświadczonym, mangowym otaku polecamy z kolei regularne sprawdzanie naszych rankingów i recenzji niszowych tytułów.
Manga i anime to kategorie nierozerwalnie związane z japońską pop-kulturą. Azjatyckie animacje doczekały się w Polsce grona oddanych fanów, podobny trend można zauważyć w przypadku mangi. Dla większości otaku zainteresowanie japońskim komiksem jest naturalnym skutkiem fascynacji światem anime. Blogi anime – skupiające wciąż rosnący, ale zróżnicowany fandom – cieszą się niegasnącą popularnością. Dodajmy – zarówno wśród nastolatków, jak i starszych użytkowników. Pierwsza grupa preferuje zazwyczaj mangi z gatunku shōnen (czyli klasyczne „przygodówki”), fantasy lub mecha. Druga grupa to docelowi czytelnicy mang seinen – czyli fabuł przeznaczonych raczej dla osób dorosłych. Popularne kategorie japońskich komiksów, stworzone na potrzeby nastoletnich i dorosłych czytelniczek, to odpowiednio – mangi shōjo (w dużym uproszczeniu = romanse szkolne) i mangi josei (komiksy dla dorosłych kobiet).
Oprócz standardowego podziału mang ze względu na kategorie wiekowe, istnieje niezliczona ilość mniej lub bardziej popularnych podgatunków. Drama, komedia, slice of life, fantasy, horror – to kluczowe kategorie tematyczne, odnoszące się do stylu i realiów świata przedstawionego w fabule komiksu. Mangi możemy też podzielić ze względu na typ bohatera – tu np. popularne kategorie mecha, yōkai (istoty nadnaturalne) czy meido (pokojówki). Niszową, ale bardzo ciekawą kategorią są mangi historyczne, np. komiksy z wątkami biograficznymi.
Na koniec warto przypomnieć o pojemnej kategorii mang ecchi, czyli japońskich komiksach z wątkiem romansowym lub erotycznym. Jednym z najczęściej wykorzystywanych wątków w tej kategorii jest motyw haremu – tu m.in. męski bohater, otoczony wianuszkiem dziewcząt (harem) lub heroina adorowana przez grupę bohaterów (reverse harem). Mangi spod znaku yuri/yaoi/shōnen-ai to fabuły skupiające się na tematyce związków damsko-damskich lub męsko-męskich.
Centrum Mangi to także regularna dawka inspiracji, związanych z ciekawymi gadżetami, akcesoriami i modą dla otaku. Miłośnikom oryginalnej odzieży, zainspirowanej mangą i japońskim street artem (style: Harajuku, lolita, kawaii), polecimy ciekawe miejsca w sieci z niebanalnymi podarunkami dla otaku. Szukasz niszowego prezentu, związanego z tytułem popularnej mangi? Podpowiemy, gdzie można znaleźć modne koszulki z japońskimi napisami i urocze akcesoria w stylu kawaii. Zbliżają się urodziny koleżanki, kolekcjonującej gadżety z kategorii neko, yōkai lub tsundere? Sprawdź nasze rankingi nietypowych prezentów dla otaku. A może przygoda z mangą przyniesie bardziej ambitne wyzwanie np. chęć rozpoczęcia nauki języka japońskiego? Jeśli tak, z pewnością także znajdziesz tu coś dla siebie.