Banknoty w stylu kawaii? Na razie tylko jako gadżet


4

Dzięki kreatywności pewnego, japońskiego mangaki kolekcjonerzy gadżetów kawaii mogą zakupić nominały z wizerunkiem szczeniaków rasy Shiba Inu. Banknot „z piesełem” dał też początek serii wyjątkowo uroczych gadżetów.

Banknot z shiba inu
źródło: https://twitter.com/PonkichiM/status/1190143400403582976

Autorem banknotów z Shiba Inu (柴犬) jest japoński artysta o pseudonimie Ponkichi. Na stronie zdolnego grafika dominują głównie projekty charakterów z kategorii fantasy, ale jak na ironię to nie one przyniosły mu sławę…

W kwietniu tego roku japoński minister finansów przedstawił projekty nowych banknotów, które zostaną wprowadzone do obiegu w 2024 roku. Nominały wyróżniają się eleganckim, stonowanym designem. Na banknocie 1000 jenów zobaczymy bakteriologa Kitasato Shibasaburō i słynny motyw fali z drzeworytu Hokusaia („Wielka fala w Kanagawie”). Banknot 5000 jenów zdobią kwiaty wisterii i portret Tsudy Umeko – pionierki w japońskim szkolnictwie kobiet. Shibusawa Eiichi – „ojciec japońskiego kapitalizmu” – zagości wraz z wizerunkiem stacji Tokyo na banknocie o nominale 10 000 jenów.

Kawaii banknot z kotem
źródło: https://twitter.com/JVCom/status/1183508964077531136

Projekty wzbudziły uznanie, ale z dużo większym entuzjazmem przywitano propozycję mangaki. Ponkichi ma słabość do uroczych zwierząt – kotów i różnych ras psów. Na jego profilu można zobaczyć m.in. zabawne grafiki z psami rasy corgi i mopsami. Design viralowego banknotu ze szczeniętami Shiba Inu nawiązuje stylem i kolorystyką do projektu oficjalnych banknotów. Grafika jest jednak wyjątkowo dopracowana i trzeba przyznać, że nieistniejący nominał mógłby znaleźć się w portfelu nieopatrznego turysty… Niestety, na ten moment tylko w formie gadżetu.

Kawaii gadżet – Banknot z piesełem
źródło: https://twitter.com/JVCom/status/1183508964077531136

Na fali popularności projektu autor stworzył serię kawaii akcesoriów, którą można obecnie kupić w sklepie online FurBaby i na platformie Amazon. Miłośnicy słodkich psiaków (ale i kotów!) mogą nabyć m.in. portfele w stylu kawaii, breloczki, notatniki oraz ręczniki.

Kto wie, być może popularność psiaków zainspiruje do zmiany oryginalnego projektu banknotów? Pięknymi banknotami z motywami zwierzęcymi mogą obecnie pochwalić się m.in. mieszkańcy Australii i Kanady.

Neko Gadżet – Banknot z kotkami
źródło: https://twitter.com/JVCom/status/1183508964077531136

Źródła:


Like it? Share with your friends!

4
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.