Top 5 anime na podstawie yonkomy


1

Kanwą japońskiej animacji bywa nie tylko manga. Sprawdzamy, którym z serii opartych na krótkich yonkomach udało się zdobyć popularność.

Czym jest yonkoma?

Yonkoma (jap. コマ漫画) lub 4-koma to krótki, czteropanelowy komiks o prostej, humorystycznej fabule. Forma ta jest znana także na Zachodzie. Kilkupanelowe paski komiksowe – tu chociażby popularny „Garfield” – to stały dodatek do gazet, czasopism i drukowanych periodyków.  

Tradycyjna yonkoma składa się z czterech paneli o ściśle określonej strukturze, zwanej kishōtenketsu:

  • pierwszy kadr (ki 起) to prezentacja sceny,
  • drugi kadr (shō 承) rozwija zaprezentowaną historię,
  • trzeci kadr (ten 転) jest punktem kulminacyjnym, w którym bohater doświadcza tzw. „nieprzewidzianych konsekwencji”,
  • czwarty kadr (ketsu 結) to podsumowanie konsekwencji i wniosków wynikłych z wydarzenia.

Yonkomy to zazwyczaj proste, zabawne opowiastki – często w stylu okruchów życia. Humor opiera się głównie na gagach, niespodziewanych wydarzeniach i przeciwieństwie charakterów.

Anime na bazie yonkomy to zazwyczaj krótkie serie „slice of life”. Wyjątkiem są animacje standardowej długości, zbudowane na podstawie obszernego materiału wyjściowego. 

Polecane top 5 anime na podstawie yonkomy:

1. Azumanga Daioh (2002)

Hit studia GENCO nie ma oryginalnej fabuły – ot, kilkadziesiąt scen z życia grupy licealistek. Jest humor, scenki z życia codziennego, obowiązkowa opowieść o wycieczce szkolnej i snucie planów na dorosłe życie. Azumandze trudno jednak odmówić nietypowego, melancholijnego charakteru, połączonego z ciepłym humorem. Bohaterki świadome przemijalności etapu szkolnego starają się żyć „tu i teraz”, a ich optymizm jest mocno zaraźliwy.

2. Lucky Star (2007)

Kultowy przebój Kyoto Animation to seria z kategorii „hit or miss” – w zależności od preferowanego przez widza stylu humoru. Przygody czterech licealistek skupiają się wokół szkolnej rzeczywistości oraz hobby związanego głównie z internetem, grami i anime. Za sukcesem serii stoi przekonujący portret głównej bohaterki. Konata Izumi to uosobienie żeńskiego otaku – uczestniczki konwentów i oddanej fanki, która jest w stanie zarwać noc dla ulubionej serii. Anime o prostej, charakterystycznej kresce w stylu kawaii/moe.

3. Working! (2010)

Sympatyczna seria zrealizowana przez studio A1-Pictures to klasyczne okruchy życia. Kanwą anime jest yonkoma opowiadająca o realiach pracy w japońskiej restauracji. Głównym bohaterem serii jest nastoletni Souta Takanashi – licealista, wielbiciel stylu kawaii. Fabuła anime skupia się wokół szeregu zabawnych nieporozumień, niedopowiedzeń i zróżnicowanych charakterów pracowników restauracji. Popularna seria, która doczekała się kontynuacji w 2 kolejnych sezonach.

4. Gekkan Shoujo Nozaki-kun (2014)

Scenki z życia nastoletniego mangaki Nozakiego i jego zespołu to udana satyra na shoujo – czyli standardowy, animowany romans. Seria raz po raz rozbija popularne stereotypy szkolnego romansu – począwszy od kreacji bohaterów po sztampowe sceny shoujo (wyznanie uczucia, pierwsza randka, wspólny spacer pod parasolem). Prosty, błyskotliwy humor opiera się głównie na nieporozumieniach, gagach i przeciwieństwie skrajnych charakterów. Udana seria, która po wydaniu anime doczekała się także mangi.

5. Gugure! Kokkuri-san (2014)

Zwariowana komedia charakterów, oparta o niewyszukany, ale absurdalny humor. Fabuła anime opiera się na relacji pomiędzy introwertyczną dziewczynką a lisim demonem, którego bohaterka przypadkowo przyzwała. Tytułowy Kokkuri staje się opiekunem Kohiny, a do rodzinnego grona szybko dołączą zgraja wszelkiej maści dziwaków. „Gugure…” to absurdalna parodia, wywracająca do góry nogami klasyczne animacje z lisimi yokai – tu chociażby słynne „Kami-sama Hajimemashita”.


Like it? Share with your friends!

1
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.