Recenzja Mangi: W stronę lasu świetlików


2

Mangę „W stronę lasu świetlików” stworzyła Yuki Midorikawa i jest to zbiór czterech historii zamkniętych w jednym tomie.

Pierwsza z nich, czyli tytułowa „W stronę lasu świetlikówłączy się z czwartą, będącą dodatkową historią do zamkniętej już opowieści. 

Główną bohaterką jest Hotaru Takegawa, która mając sześć lat zgubiła się w górach. Spotkała tam tajemniczego chłopaka w masce, przedstawiającego się jako istota lasu. Twierdził, że będąc dotknięty przez człowieka zniknie. Wyprowadził dziewczynkę z lasu, która zaintrygowana młodzieńcem zaczęła codziennie przychodzić na spotkania z nim. Nie przerażały jej plotki mieszkańców wioski o demonach żyjących w głębi lasu. 

Chłopak nazywał się Gin, a Hotaru spędzała z nim coraz więcej czasu. Kiedy wyjeżdżała do szkoły, wracała do niego tylko na wakacje. Jednak co roku z utęsknieniem czekała, aż znowu będą mogli się zobaczyć. Mijały lata, Hotaru coraz bardziej dorastała, Gin opowiedział jej więcej o sobie i w końcu zaprosił na festiwal demonów, który na zawsze odmienił losy obojga. 

Na końcu tomiku znajduje się opowiastka, będąca króciutkim dodatkiem do tej historii. Opisuje jedną z przygód Gina i zaprzyjaźnionych z nim demonów.

Druga historia pt. „Odrobina ciepła” jest o Yoshio, która poznała Takedę jedenaście lat temu, kiedy wprowadził się do sąsiedztwa. Stali się przyjaciółmi i wiele lat spędzili wspólnie, oglądając co roku fajerwerki na ich tajnej wysepce. Pewnego dnia Takeda wyjawił jej, że znalazł sobie dziewczynę. Yoshio poczuła się wstrząśnięta, w końcu kochała się w tym chłopaku od jedenastu lat. Niezwłocznie zaczęła starać się o uwagę Takedy. Chciała, aby zobaczył w niej kobietę idealną dla siebie. Oglądając tegoroczne fajerwerki na ich wysepce, nie mogła przestać wspominać o wspólnej przeszłości.

Takashi Saitani jest bohaterem kolejnej opowieści pt. „Nie zobaczysz gwiazd”. To chłopak niezwykle popularny wśród kobiet, przyzwyczajony do skupionej na nim uwagi. Pewnego dnia poznaje w szkole Ishidę, wpadając na nią i rozsypując niesione przez dziewczynę papiery. Mimo uprzejmości ze strony chłopaka, nie ma co liczyć na zainteresowanie ze strony Ishidy. Saitani nie poddaje się i szuka z nią kontaktu, chcąc się zaprzyjaźnić. Dziewczyna cały swój czas spędza samotnie, a rozprzestrzeniające się po szkole plotki są wyjaśnieniem tej kwestii. Wkrótce chłopak sam odkrywa sytuację koleżanki i chce jej pomóc. Zdaje sobie również sprawę, że czuje do niej coś więcej.

Wszystkie opowieści są króciutkie, ale ciepłe i wzruszające. Pokazują różne oblicza przyjaźni i miłości, niekoniecznie zawsze przepełnionych radością.

Polską wersję wydrukowało Waneko w 2016 roku. Wydanie jest powiększone, ma ponad 170 stron i zawiera półmatową obwolutę. Dodatkowo pierwsza kolorowa strona jest rozkładana.

Miłym dodatkiem są dopiski od autorki.

„W stronę lasu świetlików” jest tytułem, po który na pewno warto sięgnąć. Są to opowieści dla każdego, bez względu na wiek.

Na podstawie pierwszej historii z tego tomu powstało anime, które również serdecznie polecamy.


Like it? Share with your friends!

2
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.