Recenzja mangi: O dziewczynie skaczącej przez czas (1)


0

Makoto Konno jest typową nastolatką, która wpada czasem w kłopoty. Zawsze jednak z uśmiechem na twarzy potrafi sobie z nimi radzić mając u boku Chiakiego i Kousuke – dwóch przyjaciół, z którymi grywa w baseball po szkole. W końcu jednak zdarza się wyjątkowo pechowy dzień: dziwny sen, przespanie budzika, spóźnienie do szkoły i kolejny źle napisany test. Natomiast zepsute hamulce w rowerze pociągają za sobą nieco poważniejsze kłopoty, w tym potrącenie przypadkowej kobiety. W końcu Makoto jadąc dość szybko ma wypadek, w wyniku którego zmienia się wszystko: dziewczyna przenosi się w czasie do swojej przeszłości. Nie rozumiejąc co się dzieje zaczyna testować nową umiejętność. Szybko odkrywa, że może wręcz dowolnie skakać w przeszłość dzięki czemu jej życie codzienne przestaje być tak bardzo pechowe. Kiedy tylko wydarzy się coś nieodpowiadającego dziewczynie, ponownie cofa się w czasie i wybiera lepsze rozwiązanie. Dzięki temu zaczyna dostawać najlepsze oceny i unika nieprzyjemnych sytuacji.

Manga o dziewczynie skaczącej przez czas

Początkowo wszystko odbywa się bez żadnych zmartwień, jednak istnieją konsekwencje skakania przez czas, o których bohaterka niestety dowiaduje się za późno. Okazuje się, że czasami nawet znając własną przyszłość nie można jej zmienić bez poniesienia konsekwencji igrania z czasem.

Mangę czyta się przyjemnie i niezwykle szybko, nawet jak na jednotomówkę. Akcja toczy się sprawnie i bez dłużyzn, co dla jednych będzie dużym plusem (coś do poczytania w sam raz do popołudniowej herbaty), a dla innych minusem z powodu niedostatecznego zagłębienia się w losy bohaterów. Fabuła sama w sobie na pewno nie nudzi.

Opinie na temat tego konkretnego tomu są podzielone: otrzymał wiele nagród, fani opowieści bardzo go lubią, ale jest też wiele opinii wyrażających niedosyt i rozczarowanie.

Bohaterowie

Bohaterowie są różni, ale przedstawieni pokrótce; ogólnie niewiele o nich wiemy, co trochę utrudnia czytelnikowi zżycie się z nimi. W sumie oprócz Mokoto, jej dwóch przyjaciół oraz ciotki, reszta postaci stanowi tło.

Dziewczyna skacząca przez czas – Bohaterowie

Kreska

Kreska nie wyróżnia się jakoś specjalnie na tle innych mang, ale jest estetyczna i oddaje dynamikę wydarzeń, a całość ogląda się z przyjemnością. Fani szczegółowych teł mogą czuć niedosyt, bo dominuje prostota zarówno w tłach jak i postaciach.

Dziewczyna skacząca przez czas – kreska

Wydawnictwo Waneko postarało się o ładny tom w obwolucie w wersji powiększonej. Wizualnie przedstawia się bardzo dobrze.

Opowieść po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 1967 roku, pojawiając się w formie krótkiego opowiadania napisanego przez Yasutakę Tsutsui. Pierwsza wersja mangi pojawiła się w 2003 roku, kolejna w 2006 roku (tej dotyczy recenzja) na podstawie anime w reżyserii Mamoru Hosody.

Historia o dziewczynie skaczącej przez czas stała się bardzo popularna w Japonii i poza nią. Powstało o niej kilka filmów i seriali. Bardzo istotny jest tutaj fakt, że fabuła każdej z tych wersji różni się znacząco. Zatem jeśli macie ochotę sięgnąć po mangę polecamy najpierw obejrzeć anime, albo zapoznać się z pierwowzorem.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.