Recenzja Mangi: Natsume Yuujinchou (1)


0

KSIĘGA PRZYJACIÓŁ NATSUME

Natsume Yuujinchou opowiada o nastoletnim chłopcu, który od dziecka widzi istoty nadprzyrodzone. Manga pojawiła się w 2005 roku i wciąż jest publikowana. Autorką jest Midorikawa Yuki, która stworzyła również historię w podobnym klimacie, Hotarubi no Mori e.

W Polsce manga nosi tytuł Księga Przyjaciół Natsume i wydana została przez Studio JG.

Takashi Natsume jest cichym nastolatkiem, który nie ma przyjaciół. Zarówno rodzina jak i rówieśnicy mają do niego spory dystans, a to za sprawą dziwnego zachowania chłopaka. Nagle bez powodu zaczyna uciekać w popłochu albo patrzy przerażony w miejsce, gdzie niczego nie ma. Tymczasem Natsume odkąd tylko pamięta widuje youkai, istoty nadprzyrodzone. Kiedy zorientują się, że je widzi, zaczynają go ścigać. Dlatego też chłopiec często ucieka do pobliskich świątyni – jedynego miejsca, gdzie żadne duchy nie mogą go dopaść.

Nasz bohater nie ma rodziców, zatem tułał się od jednych krewnych do kolejnych, ale ostatecznie nigdzie nie znalazł swojego miejsca na stałe. Kłopoty w jakie wpędzały go nagle pojawiające się znikąd duchy sprawiały, że ostatecznie nie miał gdzie pójść. Odkąd jednak przygarnęli go dalsi krewni ze strony ojca, Natsume postanowił, że nie może im sprawiać żadnych kłopotów. Okazali się być wspaniałymi ludźmi, którzy traktowali go jak własnego syna. Jednak postanowienie to wciąż zostaje wystawiane na próby, gdyż youkai często nie są zbyt przyjaźnie nastawione i stale go ścigają. 

Pewnego dnia, uciekając do pobliskiej świątyni chłopak przypadkiem uwalnia zapieczętowanego w figurce maneki neko demona. Dowiaduje się nieco o przeszłości oraz o tajemniczej Księdze Przyjaciół. Stworzyła ją babka Natsume, która również widziała duchy i zawarła z nimi wiele kontraktów. W księdze są wszystkie imiona youkai, które Reiko mogła kontrolować. Teraz moc władzy nad nimi jest w posiadaniu jej wnuka, ale duchy domagają się zwrócenia im imion. W takich okolicznościach nie przestaną na niego polować, dopóki nie odzyskają imion lub nie zdobędą księgi. Natsume postanawia zatem oddać imiona wszystkim duchom.

Tak zaczynają się przygody Natsume i jego samozwańczego kociego ochroniarza Madary w świecie youkai. 

Chłopiec spotyka wiele istot, które niekoniecznie muszą być niebezpieczne. Poznaje ich historie i zmartwienia, a nawet zdobywa nowych przyjaciół. Każde oddane imię to osobna historia, a wiele z nich jest równie wyjątkowa jak ich właściciele.

W 2008 roku pojawiła się pierwsza seria anime, która została tak dobrze przyjęta, że powstały kolejne. Przyjemna kreska, spokojna muzyka i świetne głosy postaci bardzo dobrze oddają klimat mangi. Łącznie pojawiło się 6 sezonów, odcinek dodatkowy i film. 

Księga Przyjaciół Natsume na pewno zdobędzie uznanie u wielbicieli japońskiego folkloru, youkai i tajemnic. Nie jest to seria przepełniona akcją, choć i takie momenty się zdarzają.
Autorka zadbała o to, by każdy rozdział był osobną, zamkniętą historią. Możemy zatem cieszyć się mangą mając choćby 1 tomik, choć pewnie naturalnie rozbudzona zostanie ochota na kolejne.

My mangę polecamy i zachęcamy do czytania i oglądania!

Centrum Mangi
Sponsorem artykułu jest sklep otaku – Prezent Simple

Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.