Recenzja Mangi: Kuroshitsuji – Mroczny Kamerdyner (1)


0

W XIX wieku, we wspaniałym angielskim dworze szlacheckim toczy się na pozór spokojne życie klasy wyższej.

Poranek rozpoczyna filiżanka aromatycznej herbaty, podana w najlepszej klasy porcelanie. Wykwintne śniadanie przygotowane z najwyższej jakości składników, następnie codzienne obowiązki według ściśle ustalonego harmonogramu.

Tak rozpoczyna się zwykły dzień dwunastoletniego hrabiego Phantomhive. Ciel, jako właściciel firmy produkującej zabawki zdobył renomę w całym kraju. Dodatkowe zajęcia hrabiego to oczywiście nauka, spotkania ze znamienitymi osobistościami oraz uczestnictwo w wydawanych balach.

U boku Ciela zawsze stoi niezawodny kamerdyner Sebastian. To on odpowiada za organizację pracy w posiadłości i dopilnowanie, by reszta służby nie siała wszędzie zniszczenia, do czego niestety ma wybitny talent. Praca kamerdynera zawsze zaczyna się wcześnie rano: wstaje jako pierwszy, a spać idzie ostatni. Wydaje polecenia reszcie służby, przygotowuje śniadanie dla panicza, zawsze zna na pamięć jego harmonogram i dba o przygotowanie stroju. Osobom odwiedzającym rezydencję oferuje najlepszą gościnność, godną rodu Phantomhive. Wszystko zawsze jest dopięte na ostatni guzik.

Rzeczywistość jest jednak mniej idealna niż widać na pierwszy rzut oka. 

Ciel Phantomhive tak naprawdę pracuje w podziemiu jako „pies królowej”, zajmując się brudną robotą. Taki bowiem obowiązek ciąży na jego rodzinie od pokoleń.

Sebastian natomiast służy hrabiemu w zamian za jego… duszę. Okazuje się bowiem, że idealny kamerdyner jest demonem, z którym Ciel zawarł pakt. Chcąc zemścić się na tych, którzy w przeszłości zhańbili imię rodu Phantomhive zawarł z demonem układ: w zamian za duszę chłopca, Sebastian będzie jego pionkiem, mieczem i tarczą oraz nigdy go nie okłamie. 

Tak zaczęła się jego służba w posiadłości, którą wedle kontraktu musiał wykonywać perfekcyjnie.

Mimo doskonałego zachowania, wspaniałych umiejętności i nienagannej aparycji nie można zapominać, że to wciąż demon.

Dzięki pomocy Sebastiana, młody hrabia Phantomhive likwiduje każdy problem królowej Wiktorii wychodząc przy tym bez szwanku. W rozwiązywaniu najbardziej kłopotliwych spraw radzi sobie lepiej niż pracownicy Scotland Yardu, którzy nie mogą pojąć jak ktoś tak młody może być o kilka kroków przed nimi. Ciel jest bardzo dojrzały jak na swój wiek, ale również nieznośny, co często przyznaje z irytacją Sebastian. Ale w końcu jest tylko dzieckiem…

Wraz z losami bohaterów poznajemy coraz więcej ciekawych wątków i nowych postaci, które są na pewno jednym z silniejszych elementów mangi. Każda osoba ma swoją historię, inną od pozostałych i na pewno wielu czytelników znajdzie swojego ulubieńca. Są wątki akcji, historyczne, obyczajowe, dramatyczne, a wszystko to okraszone sporą dawką przyjemnego humoru. Dodając do tego ładną i szczegółową kreskę dostajemy dobrze wykonany produkt, choć nie bez wad. Autorka (Yana Toboso) sama przyznała, że zaczynając tworzenie mangi nie miała bladego pojęcia o Anglii, zatem znawcy epoki wiktoriańskiej mogą znaleźć naprawdę sporo nieścisłości z tamtymi czasami.

Fabuła jest poprowadzona w intrygujący sposób, przez co bardzo łatwo można dać się wciągnąć opowieści, a niektóre historie toczą się przez kilka tomów. Znajdziemy też nawiązania do znanych historii, np. Titanica czy Kuby Rozpruwacza. Z czasem okazuje się też, że nawet Sebastian nie jest tak idealny jak mogło wydawać się na początku.

Polską wersję mangi Waneko zaczęło wydawać w 2011 roku (w Japonii seria wychodzi od 2006 roku) i jest to bardzo ładnie wykonana robota. Przyjemność czytania dzięki ładnej obwolucie, kolorowym stronom, wygodnemu rozmiarowi tomików i tłumaczeniu gwarantowana. 

W 2008 roku pojawiło się anime i seria zyskała międzynarodową popularność. 

Postać Sebastiana oczarowała widzów, a losy Ciela możemy śledzić przez trzy sezony anime oraz masę dodatkowych odcinków specjalnych i filmów. Fabuła odbiega nieco od mangi, ale wciąż gwarantuje dobrą rozrywkę.

W 2008 roku ukazał się również pierwszy musical Kuroshitsuji, a w kolejnych latach tworzono nowe odsłony opowiadające inne wątki mangi. Obsada aktorska często ulegała zmianom, lecz kilku aktorów długo pozostawało w swoich rolach (Yuya Matsushita jako Sebastian Michaelis, Uehara Takuya jako Grell Sutcliff czy Izumi Shuuhei jako Undertaker). Ostatnio rolę Sebastiana grał Yuta Furukawa.

Wszystkie części musicali można nabyć na ebay i Amazonie.

Kuroshitsuji jest ciekawą propozycją dla fanów mrocznych tajemnic oraz XIX wiecznej Anglii. Manga wciąż jest wydawana i jest zdecydowanym tasiemcem (obecnie liczy 28 tomów), zatem nie jest to krótka propozycja na jeden wieczór. Niemniej zachęcamy do bliższego zapoznania się z przygodami hrabiego Ciela Phantomhive, Sebastiana oraz ich przyjaciół.

Anime:  https://www.ebay.pl/itm/DVD-Black-Butler-Season-1-3-9-OVA-Kuroshitsuji-Anime-Boxset-English-Dubbed/142988317389?hash=item214ac492cd:g:Sz4AAOSw24Ra5VH~

Musical:  https://www.ebay.com/itm/DVD-KUROSHITSUJI-BLACK-BUTLER-MUSICAL-PART-1-2-FREE-1-anime-DVD-Tracking-/162016768694


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.