Recenzja Mangi: Given


-1

Given jest historią o tym, jak muzyka potrafi łączyć ludzi.

Mangę stworzyła Natsuki Kizu, znana do tej pory z jednotomówek.

Za eleganckie polskie wydanie odpowiada Wydawnictwo Kotori. Na ten moment w wersji polskiej można nabyć cztery tomy mangi, która wciąż jest wydawana.

Ładna grafika, stonowane kolory i matowa okładka przyciągają wzrok. W środku znajdziemy urocze kolorowe strony oraz liczne opisy i dodatkowe historie od autorki.

Kreska jest bardzo dokładna i szczegółowa. Kadry są wyjątkowo dopracowane, co bardzo cieszy oko. Bohaterowie prezentują się naturalnie i wyraziście, emocje są dobrze oddane, a całość czyta się niezwykle szybko.

Fabuła jest bardzo realistyczna, ale i niestandardowa. Główną rolę odgrywa tu zespół muzyczny, zatem fani mang muzycznych znajdą tu coś dla siebie. Znajdziemy również dramat przepleciony z lekką komedią oraz wątki shounen ai, rozwijające się dopiero później. Autorka tworząc serię zaczerpnęła nieco wiedzy od profesjonalistów. Bardzo poważnie podeszła do tematu gitar i sprzętu, operując nazwami markowych modeli wyjaśnia czytelnikom jak należy z nich korzystać. 

Bohaterowie są wiarygodni i bardzo łatwo ich polubić. Sama historia przedstawiona jest w bardzo solidny i realistyczny sposób, bez zbędnych udziwnień.

A o czym jest manga?

Uenoyama jest zwyczajnym nastolatkiem chodzącym do liceum: ma 16 lat, uczy się przeciętnie, gra na gitarze. Pewnego popołudnia postanawia zerwać się z zajęć i uciąć sobie małą drzemkę w swoim ulubionym miejscu. Niespodziewanie natrafia tam na nieznajomego chłopaka trzymającego w objęciach gitarę z pękniętą struną. Tak poznaje małomównego i skrytego Mafuyu. Uenoyama zirytowany zajęciem jego ulubionego miejsca do drzemek pragnie pozbyć się intruza jak najszybciej. Decyduje się zatem na pomoc w naprawieniu struny. Jednak w chwili wybrzmienia pierwszego akordu, Mafuyu zafascynowany prosi o nauczenie go jak grać na gitarze. Uenoyama odmawia uważając, że nie jest na tyle kompetentny by nauczać i doradza zapisanie się do szkolnego kółka muzycznego. Kiedy chłopak nie daje za wygraną, zabiera go na próbę swojego zespołu, gdzie poznaje Haruki i Akihiko. 

Mafuyu okazał się być nieugięty i uparty. Ponownie zjawił się na próbie zespołu, pokazując nastrojoną przez siebie gitarę. Członkowie zespołu doradzają chłopakowi znalezienie pracy, w końcu koszty bycia muzykiem są całkiem spore. 

W międzyczasie Uenohara zaczął przypominać sobie o własnych początkach przygody z gitarą. Gdzie podziała się ta pasja i zapał? Odnajduje ją całkowicie niespodziewanie obserwując Mafuyu i jego szybkie postępy w nauce gry.

Ostatecznie zespół wspólnie dogląda Mafuyu, a Uenoyama uczy go podstaw i spędzają ze sobą coraz więcej czasu. Ćwiczą nawet w szkole podczas przerw. W końcu Mafuyu spytany o swoją ulubioną piosenkę zaczyna śpiewać. I od tej chwili wszystko się zmienia. 

Zafascynowany Uenoyama z miejsca proponuje mu wstąpienie do kapeli.

Zespół dzielnie ćwiczy do koncertu, który ma być już niebawem. Mafuyu, któremu pozostali powierzyli napisanie tekstu, wciąż nie jest w stanie nic wymyślić. Okazuje się, że przeszłość chłopaka skrywa bolesną tajemnicę, która nie pozwala mu ubrać emocji w słowa.

Sytuacja zaczyna być coraz bardziej napięta. Ostatecznie próby zostają wstrzymane, a los występu do samego końca pozostaje niewiadomy. Zamyślony Mafuyu nie odezwał się ani razu, nawet na próbach tuż przed koncertem. Wszystko wskazuje na to, że chłopak jednak nie da rady zaśpiewać. 

Czy ostatecznie kapela da radę wystąpić?

Koniecznie przeczytajcie i przekonajcie się sami! Ostrzegamy: historia wciąga 🙂 

Polecamy również świetnie zrobione anime opowiadające historię chłopaków z zespołu Given


Like it? Share with your friends!

-1
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.