Recenzja: Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów


0

Hokkaido – jedna z najbardziej wysuniętych na północ Wysp Japońskich. Każda z tych wysp znacząco różni się od pozostałych. Odmienność tych terenów można dostrzec nie tylko w przyrodzie i warunkach naturalnych, ale również w języku i mentalności ludzi. Wyróżnia się także historia, architektura, przemysł i wiele innych aspektów.

Ten piękny i bogaty w zieleń teren, będący praktycznie jednym wielkim parkiem narodowym zdecydowanie jest warty bliższego poznania. Tym bardziej, że na rynku dość mało znajdziemy pozycji opowiadających o Hokkaido.

Książka “Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów” zawiera zbiór reportaży i esejów opisujących różnorakie zagadnienia związane ze współczesnym życiem na Hokkaido, najbardziej polską z japońskich wysp. Znajdziemy zatem poszukiwanie podobieństw łączących to miejsce z naszym krajem oraz szczegółowe opisy zwyczajnej codzienności – tak podobnej do polskiej.

Jest to praca zbiorowa, którą stworzyli w większości Polacy mieszkający na tych terenach od lat, m.in.: Tomasz Bogdanowicz, Paweł Dybała, Ewa Grave, Jin Matsuka, Piotr Milewski, Michał Ptaszyński, Rafał Rzepka, Piotr Węgrzynowicz, Piotr Wilk-Witosławski i Łukasz Zabłoński.

Autorzy próbują zmierzyć się ze stereotypami o Japonii i Japończykach, które w dużej mierze nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Opisując własne przeżycia w lekki sposób przekazują czytelnikowi swoje długoletnie doświadczenia oraz wynikającą z nich wiedzę. Okazuje się, że ich obserwacje same w sobie stoją w sprzeczności z ogólnie głoszonymi stereotypami. Znajdziemy tu dużo informacji o historii oraz o współczesnym, codziennym życiu z perspektywy polskich mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.

Treść książki jest dodatkowo urozmaicona graficznymi ilustracjami na bazie przetworzonych zdjęć oraz krótkimi notkami biograficznymi autorów wraz z ich zdjęciami.

Znajdziemy tu jedenaście różnych felietonów, w tym jeden napisany w latach trzydziestych. Każdy jest na inny temat i stanowi odrębną historię.

Ciekawym dodatkiem jest przedmowa napisana nie tylko po polsku, ale również w języku japońskim. Wstęp do każdego z reportaży również jest dodatkowo napisany po japońsku.

Jak bardzo różni się Hokkaido? Jak żyje się na mniej zaludnionym terenie Japonii? Jak będzie wyglądać Japonia, kiedy zdejmiemy z niej całą turystyczną i popkulturową otoczkę? Książka może stać się odpowiedzią na wiele pytań, zwłaszcza dla osób rozpoczynających zapoznawanie się z tym pięknym krajem. Nie jest to książka napakowana wiedzą o Hokkaido niczym encyklopedia, więc bardziej wymagający czytelnik może być lekko rozczarowany niedostatecznym zagłębieniem się np. w temat tamtejszej fauny i flory. Niemniej jednak, jest to pozycja zdecydowanie ciekawa i warta przeczytania.

Jeżeli szukacie czegoś lekkiego do poczytania na temat Hokkaido, serdecznie polecamy tę książkę. Znajdziecie tu opowieści o Ajnach, gorących źródłach, festiwalach, dzielnicach rozpusty, zachowaniu w metrze i wiele, wiele innych.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.