Nie bądź Baka, poznaj popularne japońskie słówko


1

Jak wspominałem w jednym z poprzednich wpisów na blogu, Baka to jedno z
najpopularniejszych słówek występujących w mandze, anime oraz na memach
otaku. Motyw ten wykorzystuje także nasza koszulka Baka, dlatego pozwólcie,
że w dzisiejszym wpisie przyjrzymy się znaczeniu słowa Baka.

Co znaczy Baka? Baka to japońskie słówko oznaczające głupca, wykorzystywane
także, gdy nazywamy kogoś głuptasem, kretynem, a nawet idiotą. Można go
użyć kiedy chcemy czule komuś przekazać, że jest głuptasem, lub wykrzyczeć ze
wściekłością, że jest idiotą. W związku z powyższym Baka przyjmuje nieco inne
znacznie, w zależności od kontekstu.

Poniżej możecie usłyszeć jak słowo Baka wypowiada niesiona emocjami Shiori
Shiomiya, bohaterka komedii anime „Kami nomi zo Shiru Sekai”.

 

W anime słowo Baka jest najczęściej wypowiadane przez postacie kobiece,
których typ osobowości możemy opisać jako tsundere. Są to kobiety skrywające
swoją wrażliwą stronę za kurtyną emocjonalnej obojętności. Jedną z takich
postaci jest Taiga Aisaka z anime Toradora, z której ust często usłyszymy słowo
Baka.

Taiga Toradora Anime


Like it? Share with your friends!

1
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.