Kumo desu ga, nani ka? – manga inna niż wszystkie?


0

Czy warto przeczytać mangę Kumo desu ga, nani ka? Czy ma do zaoferowanie coś poza nietypową główną bohaterką? Czas przyjrzeć się temu w recenzji.

Manga Kumo desu ga, nani ka? – Czy chciałabyś stać się pająkiem?

Manga Kumo desu ga, nani ka? zaczyna się od typowej w japońskich komiksach kalki. W klasie stoją uczniowie i rozmawiają. Następnie nauczyciel prowadzi lekcje. Ale nagle boom! I świat przewraca się do góry nogami. Dokładniej — uczniowie pojawiają się w innym świecie i w innych… ciałach?

Kumo desu ga, nani ka? można luźno przetłumaczyć jako: jestem pająkiem, no i co z tego? Tak. Główna bohaterka tej mangi zamienia się w pająka. Jednak nie jest to pająk kątnik czy inny niewielki przedstawiciel pajęczaków. Ma on odwłok wielkości człowieka. I jeszcze jedno. Musi walczyć o przetrwanie, bo znajduje się w wyjątkowo niebezpiecznym środowisku. Trafia do miejsca, gdzie żerują pająki kanibale.

Fabuła i klimat

Manga Kumo desu ga, nani ka? bazuje na light novel o tym samym tytule, a na jej podstawie wyszło też anime. Większość wątków głównych jest podobna, ale czasami bardzo różnią się, jeśli chodzi o historie poboczne. 

Manga skupia się w 90% na głównej bohaterce – Kumoko. Większość pojawiającego się mandze tekstu to wewnętrzne monologi. Czyli pająk po prostu gada do siebie próbując rozgryźć szaloną sytuację, w której się znalazł. Mamy tu więc do czynienia z analizą psychologiczną postaci. Stawonóg music walczyć z potworami, by przetrwać i zdobywa przy tym coraz większe doświadczenie. Całość przypomina znany z gier video i RPG dungeon crawling, czyli rodzaj fikcyjnej przygody, w której odważni wojowie penetrują wypełnione potworami lochy. Kumoko nabywa coraz to nowe umiejętności. Bohaterka próbuje umknąć śmierci, znaleźć jedzenie i w końcu wydostać się z ponurego podziemia. 

Ponury. Taki jest ogólny klimat mangi. Nie jest to książeczka do czytania przed snem zwłaszcza dla osób o depresyjnych skłonnościach. Atmosfera mroku jest wyczuwalna na każdej stronie komiksu, a podkreśla ją to, że jest on czarno-biały. Wysoki kontrast pomiędzy czarnymi ścianami lochu a jasną postacią wiele mówi o tej mandze. Pająk-dziewczyna Kumoku jest jakby iskierką nadziei w tym szalonym mrocznym świecie.

Postacie, a właściwie postać

Kumoku to bardzo sympatyczna dziewczyna, która, choć w klasie była wyrzutkiem, szybko zaczyna rozumieć zasady panujące w otoczeniu, w którym się znalazła. Nie jest osobą o szczególnie wyróżniającym się charakterze. Jednak nietypowe okoliczności, w których się znalazła sprawiają, że jej monologi czyta się ciekawie. Ukazuje jak zwykły, niewyróżniający się człowiek radzi sobie z przedziwną zmianą w swojej rzeczywistości. Czy ty w tak abstrakcyjnej sytuacji zachowałabyś się tak samo jak ona? To ciekawe pytanie, choć oczywiście na zawsze pozostanie w strefie gdybania.

W początkowych rozdziałach mangi nie pojawiają się inne postacie niż Kumoku dziwne i niebezpieczne stwory żyjące w podziemiu. Jednak co się stało z kolegami z jej klasy? Przecież oni w trakcie wybuchu pewnie też przenieśli się do tego świata. W późniejszych rozdziałach mangi ta kwestia się wyjaśnia…

Kreska

Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że kreska mangi nie zachwyca niczym specjalnym. Postacie są narysowane raczej w tradycyjny sposób. Nie można tego powiedzieć o pająkach, ale one też nie wyróżniają się niczym szczególnym. Tła bywają dokładne, ale zdarzają się też takie zarysowane symboliczne. To dobry zabieg, bo zwraca uwagę czytelnika na ważniejsze elementy w kadrze.

Bardzo ciekawa jest za to dynamika przechodzenia kadrów. W połączeniu z uchwyconymi w trakcie ruchu pozami pajęczaków i innych straszydeł oraz wysokim kontrastem czarno-białego stylu, doświadczanie komiksu przypomina niemal kino akcji. Czasami można się wręcz pogubić co się tutaj dzieje, ale to nie lecący w telewizji film, którego nie można przewinąć. Zawsze można przyjrzeć się kadrowi dokładniej i zrozumieć co się stało.

Manga Kumo desu ga, nani ka to dzieło godne polecenia. Nie jest to typowe szkolne romansidło ani bajka o walczących bohaterach. Co prawda przemoc też tutaj jest. To okazja, by zobaczyć, jak pająk wielkości człowieka pokonuje swoich wrogów. Niektóre umiejętności Kumoku naprawdę zaskakują!


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.