Kocie kawiarnie w Tokio – pomyśl, zanim wejdziesz


0

Zwierzęce kawiarnie w Japonii zapoczątkowały boom na podobne atrakcje na całym świecie. Za uroczą rozrywką stoi jednak okrutna prawda. Dlaczego warto przemyśleć wizytę w podobnym przybytku?

Czym jest zwierzęca kawiarnia?

Japońskie kawiarnie „tematyczne” to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Do niedawna ogromną popularnością cieszyły się m.in. kawiarenki w stylu kawaii, lolita czy meido cafe, obsługiwane przez kelnerki ubrane w kostiumy wiktoriańskich służących. 

W 2004 roku pojawił się nowy trend, czyli kawiarnie zwierzęce. Kafejki z kotami błyskawicznie podbiły serca turystów, ale okazały się równie atrakcyjne dla samych tokijczyków. Powód jest dość prozaiczny – przeciętny mieszkaniec japońskiej metropolii nie ma warunków do opieki nad domowym zwierzęciem. Główną przeszkodą jest ograniczony metraż mieszkania, nie pomagają też długie godziny pracy.  

Jakie są warunki korzystania z atrakcji?

Do „kocich kawiarni” szybko dołączyły kafejki z sowami, świnkami, a nawet pingwinami. W większości przypadków zasady korzystania z kawiarni są podobne. Kluczowa atrakcja to możliwość wypicia kawy czy herbaty w towarzystwie uroczego zwierzaka. Większość turystów robi pamiątkowe zdjęcia, a wśród wizytujących przeważają rodziny z dziećmi. Niektóre zwierzaki można dotknąć, pogłaskać i przytulić, a za dodatkową opłatą także nakarmić. Opcje o tyle kuszące, o ile mocno stresujące dla futrzanych „pracowników”.

Co dzieje się ze zwierzętami w kafejkach?

Obrońcy zwierząt nie mają wątpliwości – ekspozycja na kontakt z wizytującymi jest dla zwierzaków mocno stresogenna, niezależnie od warunków panujących w kawiarni. Flesze aparatów, dotykanie, głaskanie, głośne okrzyki – trudno, aby podobne warunki pracy nie odbiły się na zdrowiu żywych eksponatów. Gdy te chorują, właściciel wybiera zazwyczaj jedną opcję, czyli wysłanie zwierzaka do schroniska. Po krótkim czasie, w którym możliwa jest ewentualna adopcja, niechciane lub schorowane zwierzę zostaje uśpione.

Jeśli wierzyć statystykom, rocznie w Japonii usypia się od 40 tys. do nawet 100 tys. zwierząt trafiających do schroniska.

Czy istnieje alternatywa?

Ilość zwierzęcych kawiarni wciąż rośnie – także poza Japonią – więc trudno o nagłe zamykanie podobnych biznesów. Japońscy miłośnicy zwierząt starają się przede wszystkim edukować turystów. W sieci pojawiła się m.in. petycja o prawo zakazujące przetrzymywania dzikich ptaków w kafejkach. Im większą świadomość, tym mniejsza chęć skorzystania z podobnych „atrakcji”. 

Czy podobne działania mają sens? Akcja informacyjna dotycząca okrutnego traktowania tajskich słoni – używanych do przejażdżek turystycznych – przyniosła pozytywny skutek, być może przyszła pora na podniesienie kwestii zwierzęcych kafejek?

Źródła:


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.