Japońskie maski


0

Japońskie maski – więcej niż tylko ładna twarz

W Japonii maski anime nie są tylko produktem cosplay na Halloween. Misternie zaprojektowane i pięknie wykonane, japońskie maski mają długą historię zarówno w teatrze i ceremonii religijnych. Dziś można znaleźć japońskie maski używane w teatrze Noh, jak również w domach jako dekoracja. Maski są nawet noszone w celu odpędzenia złych duchów! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o fascynującej historii japońskich masek.

Historia masek w Japonii

Maski są używane w kulturze japońskiej od wieków. Pierwsze odnotowane użycie masek w Japonii miało miejsce w okresie Nara (710-794), kiedy to były one używane podczas obrzędów religijnych. Jednak dopiero w okresie Heian (794-1185) maski zaczęły być regularnie używane w teatrze. Najbardziej znanym typem japońskiego teatru jest Noh, który łączy muzykę, taniec i dramat. Teatr Noh jest nadal popularny i często można zobaczyć tradycyjne maski noszone przez aktorów na scenie. 

Rodzaje japońskich masek

Istnieje wiele różnych rodzajów japońskich masek, z których każda ma swoje własne znaczenie i cel. Oto kilka z najbardziej popularnych: 

Maski Kabuki: Te maski są zwykle jaskrawo kolorowe i charakteryzują się przesadną ekspresją. Noszą je aktorzy teatru Kabuki, popularnej formy japońskiego teatru, który łączy muzykę, taniec i dramat. 

Maski Oni: Oni to demoniczne stworzenia z japońskiego folkloru. Maski Oni są zazwyczaj czerwone lub niebieskie i mają rogi wystające z czoła. Noszone są podczas festiwali lub imprez Macy, aby odstraszyć złe duchy. 

Maski Hannya: Maski Hannya charakteryzują się dużymi rozmiarami i przerażającymi wyrazami twarzy. Reprezentują one zazdrosne żeńskie demony i są noszone przez aktorów w teatrze Noh, aby wyrazić negatywne emocje, takie jak złość, ból lub smutek. 

Maski Nozuchi: Maski Nozuchi charakteryzują się długimi nosami i ostrymi zębami. Reprezentują one węże i są noszone podczas ceremonii religijnych, aby odpędzić złe duchy. 

Maski Kapłana Shinto: Te maski mają spokojny wyraz i reprezentują zwierzęta lub bóstwa. Są one noszone przez kapłanów Shinto podczas rytuałów oczyszczania. 

Japońskie maski to coś więcej niż tylko ładne twarze; mają długą historię przesiąkniętą tradycją i kulturą. Gdy następnym razem zobaczysz japońską maskę, poświęć chwilę, aby docenić jej piękno i znaczenie!


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.