8 świetnych anime, które warto obejrzeć


7

Anime (z japońskiego animēshon) cieszy się olbrzymią popularnością w Kraju Kwitnącej Wiśni, ale również w Polsce wciąż zdobywa wielu fanów. Trudno się dziwić, ponieważ anime to coś więcej niż tylko bajka. Jeżeli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z japońską animacją to polecamy Wam kilka świetnych tytułów, które warto obejrzeć.

Coś dla miłośników horroru:

Death Note – Notatnik Śmierci

Death Note – czyli Notatnik śmierci

Nasza pierwsza propozycja to Death Note. Historia bardzo zdolnego licealisty o imieniu Light, który pewnego dnia znajduje tajemniczy notatnik upuszczony przez Boga Śmierci (Shinigami). Według zapisanych w nim zasad, znając czyjeś imię, nazwisko i wygląd można doprowadzić do śmierci konkretnej osoby. Light szybko orientuje się, że to nie jest żart i zaczyna systematycznie używać notatnika do uśmiercania przestępców. Jednak na drodze do jego celów staje genialny detektyw, który uważa go za zwyczajnego mordercę. Rozpoczyna się rozgrywka między geniuszami.
Czy Lightowi uda się oczyścić świat ze zła?
Do czego może doprowadzić posiadanie zabójczych mocy Boga Śmierci?
Polecamy zapoznać się z wciągającymi przygodami Lighta. To swoista “Zbrodnia i Kara” w wersji japońskiej.

Hellsing

Hellsing – piekielna walka z wampirami

Hellsing to połączenie szybkiej akcji z horrorem, a wszystko osadzone jest w niezwykle ciekawej scenerii. Bohaterką jest policjantka Victoria, która wraz z grupą policjantów zostaje wysłana do wioski, aby walczyć z Zombie. Niestety wszyscy jej towarzysze giną z rąk potworów, a ją samą w ostatniej chwili ratuje tajemniczy mężczyzna. Będąc ciężko ranna, tuż przed śmiercią zostaje przemieniona w wampira przez swojego wybawcę. Rozpoczynają się przygody dzielnej wampirzej policjantki walczącej z… wampirami.

Coś dla miłośników tajemnic i psychologicznych zagadek:

Higurashi no naku koro ni – Gdy zapłaczą cykady

Gdy zapłaczą cykady – horror i gore w jednym

Gdy zapłaczą cykady to kolejna propozycja anime, która niewątpliwie zasługuje na uwagę. Akcja toczy się w 1983 roku. Pewien chłopiec o imieniu Maebara przeprowadza się do niewielkiej japońskiej wioski, gdzie po krótkim czasie zaprzyjaźnia się z czterema dziewczynkami. Wszyscy beztrosko spędzają czas, aż do nadejścia święta Watanagashi. Okazuje się, że wioskowy festiwal kryje wiele tajemnic i podczas niego dochodzi do zdarzeń, których absolutnie nie można wytłumaczyć nauką czy logiką. Okrutne morderstwo, niewyjaśnione zbrodnie sprzed lat i porwania przez demony, a wszystko odbywa się malowniczej i sielskiej scenerii.

Coś dla miłośników science-fiction:

Mirai Nikki – Pamiętnik przyszłości

Mirai Nikki, czyli Pamiętnik Przyszłości

Mirai Nikki to japońska manga z gatunku fantastyki naukowej, na podstawie której powstało anime. Bohaterem jest 14-letni chłopiec o imieniu Yuki – klasyczny szkolny odludek, który zamiast spędzać czas z kolegami z klasy pisze pamiętnik w swoim telefonie komórkowym i rozmawia z wymyślonym przyjacielem. Okazuje się jednak, że jego wymyślony przyjaciel istnieje naprawdę i jest bogiem czasu i przestrzeni. Owy bóg organizuje makabryczną grę mającą wyłonić jego następcę. Zasady są bardzo proste: każdy z uczestników otrzymuje pamiętnik, w którym zapisana jest przyszłość. Jednak nad każdym uczestnikiem gry widnieje również widmo śmierci.

Psycho Pass

Psycho-Pass

Akcja Psycho-Pass toczy się w Japonii, która stała się krajem samowystarczalnym, kierowanym przez Sybill – system komputerowy umiejący przeskanować człowieka, dzięki czemu poznaje jego najmocniejsze strony, talenty, a także wie czy występuje u niego skłonność do przestępstw. Główną bohaterką jest Akane, która po skończeniu szkoły zostaje przydzielona do policji, gdyż według Sybill jest ona uczciwa, posłuszna i odważna. Zaczyna zajmować się prewencją, czyli eksterminacją ludzi uznanych przez system za niebezpiecznych. Wymagane jest od niej posłuszeństwo i wypełnianie zadań, co okazuje się bardzo trudne. Akane zaczynają nachodzić wątpliwości czy ludzie, którzy nie popełnili żadnego wykroczenia na pewno powinni być mordowani lub resocjalizowani.
Czy świat idealny, zarządzany przez sztuczną inteligencję na pewno nie ma wad?
Czy nasza bohaterka potrafi zaakceptować owy porządek świata?

Coś dla miłośników fantasy:

Code Geass

Code Geass

Akcja kolejnej naszej propozycji rozgrywa się w 2010 roku, kiedy Nowe Imperium Brytyjskie wypowiada wojnę Japonii, która przegrywa z kretesem i zostaje wcielona do Brytanii. Pozbawiona niezależności nazwana zostaje Strefą 11.
Siedem lat później, wydziedziczony książę Lelouch na skutek dziwnych zdarzeń zostaje uznany za zdrajcę i skazany na rozstrzelanie. Egzekucji ma dokonać jego najlepszy przyjaciel z dziecięcych lat, Suzaku. Aby uratować życie C. C. proponuje podpisanie tajemniczego kontraktu. Wydziedziczony książę otrzymuje tajemniczą moc i od tej chwili każda osoba, która spojrzy mu w oczy wykonuje jego rozkazy.
Jak zachowa się książę? Czy dobrze wykorzysta swoją nową moc?
Czy dokona zemsty i uratuje Japonię, dając jej niezależność?
Droga ku wolności nie będzie jednak taka łatwa.

Coś dla miłośników kawaii:

Spice and wolf

Spice and Wolf

Miłośnicy kawaii na pewno zachwycą się tytułem Spice and Wolf. Bohaterką jest młoda dziewczyna z wilczymi uszami, która jest boginią Horo. Opiekuje się wioską i chroni ją przed niebezpieczeństwami. Niestety mieszkańcy zapominają o niej, przez co postanawia wrócić w swoje rodzinne strony. W tym celu zawiera umowę z kupcem, który ma ją dowieźć w wybrane miejsce. W zamian oferuje mu swoją ochronę, bowiem po spożyciu zboża lub ludzkiej krwi zamienia się w wielkiego wilka.
Jak potoczą się ich losy? Przekonajcie się sami!

Komedia w wersji Anime:

Samurai Champloo

Samurai Champloo

Jeśli lubicie się dobrze bawić, zdecydowanie polecamy obejrzeć Samurai Champloo.
Trójka zupełnie obcych ludzi o zupełnie odmiennych charakterach wspólnie wyrusza w podróż, aby odnaleźć samuraja pachnącego słonecznikami. Wojownik Mugen, ronin Jin i pracownica herbaciarni Fuu przemierzają Japonię natrafiając po drodze na przeróżne przeszkody i przeżywając śmieszne przygody. Odkrywają przy tym swoją zagmatwaną przeszłość.

Jeśli jesteście fanami mangi to polecamy sięgnąć również po anime. To naprawdę świetna rozrywka, zarówno dla miłośników komedii, horrorów, czy fantasy.


Like it? Share with your friends!

7
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.