Harajuku


0

Będąc w Tokio warto odwiedzić niewielką część tego miasta – Harajuku. W tym magicznym miejscu przybyłych turystów zadziwia tłum nastolatków charakteryzujących się oryginalnym wyglądem.

Nie sposób jest znaleźć gdziekolwiek na świecie tylu ludzi ubranych w fikuśne stroje przechadzających się bez żenady ulicami dzielnicy. Młodzież paraduje przebrana za bohaterów z kreskówek i komiksów.

Harajuku – historia

Harajuku to dzielnica Tokio usytuowana na zachód od linii Yamanote, między dzielnicami Shinjuku oraz Shibuya. Ta jedyna w swoim rodzaju japońska dzielnica słynie ze specyficznych ludzi przechadzających się po ulicach w dziwacznych strojach. To tutaj właśnie w latach siedemdziesiątych osiedlili się artyści, którzy się tam spotykali, imprezowali oraz zakładali sklepy z designerskimi ubraniami i dodatkami. Z czasem zaczęli oni intrygować innych swym bardzo autorskim oraz awangardowym stylem. Z biegiem lat im więcej ich przybywało, tym bardziej wyostrzała się oryginalna moda, która to z czasem rozszerzyła się na Japonię, a następnie na cały świat.

Zdjęcie pochodzi ze strony: unsplash.com

Po raz pierwszy styl Harajuku stał się głośny za sprawą fotografa, Shoichi Aoki, który to założył FRUiTS – czyli najpopularniejszy japoński magazyn o modzie, śledzący na bieżąco trendy.

O miejscu tym zrobiło się także głośno, dzięki znanej piosenkarce – Gwen Stefani, gwiazdy słynącej z zamiłowania do mody oraz łamania konwenansów. Wokalistka ta mocno zachwyciła się stylem harajuku i postanowiła mu zadedykować jeden ze swoich przebojów pt. Harajuku Girls”.Dziś niezwykła pomysłowość Japończyków inspiruje niemalże cały świat.

Źródło: unsplash.com

Harajuku – czarodziejska kraina inspirowana przez młodzież

Młodzież spotykająca się w tym miejscu traktuje modę bardzo dosłownie. W każdy weekend można tutaj spotkać młodych Japończyków, którzy odtwarzają stroje z ulubionej epoki i przerabiają je na własną modłę. W ubraniach tych paradują po ulicach, zwłaszcza w okolicy Harajuku oraz Shibuya. Nie brakuje tu przebranych postaci z gier komputerowych, kreskówek oraz różnych komiksów. Nastolatkowie kopiują ich ruchy, miny oraz zachowania.

W Harajuku można spotkać młode osoby przebrane w stroje przywołujące na myśl mangę i anime, czy też piosenkarzy rockowych oraz hardrockowych np. – Gothic Lolita. Istnieje niezliczona odmian tego stylu, więc na ulicach dzielnicy można spotkać też ubiór Kawaii, Ganguro czy Visual Kei. Każdy z nich jest niesamowitą mieszanką barw, wzorów oraz niezwykle ekscentrycznych ubrań. Im oryginalniej, tym lepiej, bowiem główna zasada ulic głosi: :jeśli myślisz, że dobrze Ci w tym, co masz na sobie, powinieneś to z dumną zaprezentować”.

Ogromną rolę w stylu harajuku odgrywają dodatki, w postaci ciekawych butów, bransoletek, kolczyków, wstążek, koronek, naszyjników czy spinek we włosach. I co ważne poszczególne gadżety są zakładane w niezliczonych ilościach oraz barwach. A bywalcy Harajuku inspirujący się stylem rockowych muzyków zakładają postrzępione dżinsy z dodatkie ćwieków i motywów czaszek.

Fikuśnie przebrana młodzież w każdy weekend spotyka się w pobliżu mostka Jingu. Zmęczone nastolatki szkolną codziennością mogą tutaj się wyszaleć oraz poprzebierać w swoje ulubione ciuchy. Harajuku jest mekką ludzi młodych, którzy od poniedziałku do piątku muszą chodzić do szkoły ubrani w jednakowe mundurki.

Harajuku – najpopularniejsze style i ich charakterystyka

Nie ma takiego drugiego miejsca na ziemi, gdzie można zobaczyć tyle niekonwencjonalnych przebłysków ludzkiej kreatywności w dziedzinie mody.

Wielu Japońskich chłopców polubiło styl elegant gothic aristocrat, który to polega na noszeniu eleganckiego fraka w zestawieniu z koszulą oraz spodniami zaprasowanymi w kant.

Dużą popularnością cieszy się też styl na „ucznia angielskiej pensji”. Osoba która go podkreśla spaceruje po uliczkach tej dzielnicy ubrana w krótkie spodenki, podkolanówki, zwiewną koszulę oraz krawat lub wstążkę.

Inne popularne style to:

Gothic lolita

Styl ten został zainspirowany gotyckimi strojami z ogromną dawką kobiecości oraz niezwykłej elegancji. Jak na Gota przystało musi być mrocznie, zatem w stylizacji tej dominującą barwą jest czerń z dodatkami bieli, czerwieni i fioletów. Nie może też zabraknąć kokardek, falbanek, gorsetów oraz koronek.

Fotografia pochodzi z wikipedia.org

Sweet lolita

To stylizacja nieco podobna do Gothic lolita, niemniej czerń i ciemne kreacje znajdują się na liście kolorów zakazanych. Zatem styl ten prezentują miłośniczki pasteli, słodkich dodatków, pończoszek oraz podkolanówek. Wyraża on słodką dziecinność i dziewczęcość. Inspiracją dla fanek tego stylu są postaci z bajek takich jak: Czerwony Kapturek czy Alicja w Krainie Czarów.

Fotografia pochodzi z wikipedia.org

Punk

To styl zainspirowany subkulturą brytyjską pochodzącą z lat siedemdziesiątych. W japońskiej wersji stylizacja ta podkreśla buntowniczość oraz wystrzega się umiaru. Elementami obowiązkowymi są kratki, ćwieki oraz przesadny makijaż.

Fotografia pochodzi z wikipedia.org

Decora 

To styl idealny dla miłośników jasnych, soczystych, kolorowych kreacji z ogromną ilością dodatków. Wyznawcy tego stylu dekorują się kilkoma warstwami materiału oraz różnorodnymi spineczkami, bransoletkami, wisiorkami czy broszkami.

Fotografia pochodzi z wikipedia.org

Visual Kei

“Styl wizualny” – to niezwykle ciekawa stylizacja charakteryzująca się niecodziennymi, często ciemnymi kreacjami, ogromną ilość makijażu oraz wyuzdanymi fryzurami. Mężczyźni noszą kobiece suknie, a dziewczęta ciężkie, skórzane kurtki i obszerne spodnie. Styl ten koncentruje się na wizualnej stronie przedsięwzięcia i stanowi integralną część muzycznego show.

Fotografia pochodzi z wikipedia.org

Ganguro

Czyli „czarna twarz”. Jest to niezwykle oryginalny styl charakteryzujący się absurdalnie ciemną, sztuczną opalenizną na twarzy, której towarzyszy świecący, jasny makijaż oczu oraz burza pomarańczowych, blond lub srebrnych włosów

Fotografia pochodzi z wikipedia.org

Wszystkie reprezentowane style to właściwie podzielone tematycznie kostiumy, za którymi chowają się młodzi Japończycy odreagowujący w ten sposób codzienne życie w szkolne ławce.

Okolica Harajuku roi się od salonów, które udostępniają klientom pomieszczenia, w których to mogą się przebrać oraz umalować. Przybytki te są niezwykle popularne wśród członków modowych subkultur, bowiem dają możliwość wspólnego spędzenia czasu oraz wzajemnej pomocy w tworzeniu szalonych stylizacjach.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.