Haikyo – 5 japońskich miejsc, które budzą grozę


2

Czym jest haikyo?

Haikyo (jap. “ruiny”) – w Polsce znane jako urbex lub urban exploring – to niszowa atrakcja, zdobywająca w Japonii coraz większą popularność. Zwolennicy nietypowych miejscówek turystycznych cenią je głównie ze względu na specyficzny klimat, a nierzadko także za dającą się odczuć „nutkę grozy”, towarzyszącą zwiedzaniu. Oto 5 opuszczonych miejsc w Japonii, szczególnie popularnych wśród fanów urbexu.

1. Nakagusuku Kogen Hotel (Royal Hotel/Takahara)

Źródło: http://gpzagogo.s8.xrea.com/nakagusukuhotel.html

Jedna z najpopularniejszych miejscówek fanów haikyo nie powstałaby, gdyby właściciel obiektu posłuchał w latach 70. przestróg lokalnych mnichów. Tak przynajmniej twierdzą starsi mieszkańcy miejscowości Kitanakagusuku na Okinawie. Hotel Kogen, zlokalizowany niedaleko malowniczego zamku Nakagusuku, miał być w pierwotnym zamierzeniu luksusowym kurortem z widokiem na Pacyfik. Budowie sprzeciwili się jednak mnisi, którzy zwrócili uwagę, że obiekt leży na terenie starych cmentarzysk i ruin obiektów sakralnych. Prace nad inwestycją były przerywane powtarzającymi się wypadkami (w tym jednym śmiertelnym), co doprowadziło do rezygnacji części podwykonawców, a w finale do upadku projektu. Po latach Hotel Nakagasuku stał się mekką fanów graffiti, urbexu i miłośników nocnych „wycieczek z dreszczykiem”. Do popularności ruin przyczyniło się zarówno ich piękne położenie, jak i opowieści o wędrowcach, którzy w trakcie spacerów po opuszczonych pomieszczeniach doświadczyli rozmaitych zjawisk nadnaturalnych – od dziwnych odgłosów po halucynacje…

2. Gunkanjima/Hashima

Źródło: http://www.hashima-island.co.uk

Ikoniczne miejsce dla fanów urbanistycznych ruin i malowniczych, nadmorskich lokalizacji. Hashima to skalista wyspa na Morzu Wschodniochińskim, znana z wydobycia węgla kamiennego – bogate złoża odkryto pod koniec XIX wieku. Obecny kompleks to pozostałości po małym, górniczym miasteczku, budowlach gospodarczych i fabrykach, które zamknięto po ekonomicznym krachu w latach 70. Twierdza zamieszkiwana niegdyś przez rodziny górnicze przerodziła się w zupełnie opuszczone “miasto duchów”. Dziś, ze względu na swą bogatą historię, Hashima ma status obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ciekawi klimatu opuszczonej fabryki węgla mogą zwiedzać wybrane elementy miasta z przewodnikiem lub skorzystać z wirtualnej wycieczki .

3. Okolice Fukushimy

Źródło: https://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/asia/japan/articles/fukushima-five-years-on-and-the-rise-in-dark-tourism/

W 2011 roku, w wyniku katastrofalnego tsunami i awarii Elektrowni Atomowej w Fukushimie, dach nad głową straciło ok. 160 tys. mieszkańców prefektury. Pierwotna strefa ewakuacyjna obejmowała powierzchnię ok. 20 km począwszy od bezpośrednich okolic fabryki. Prawie 9 lat od tragedii mieszkańcy Fukushimy nadal nie mogą liczyć na powrót do tego, co pozostało z ich domów. W okolicy „miasta duchów” pojawiają się za to coraz częściej turyści, skuszeni post-apokaliptycznym klimatem i możliwością wykonania ciekawych sesji fotograficznych opuszczonych supermarketów, fabryk, szkół czy porzuconych środków transportu. Popularność wycieczek do lokalnych stref „no go” porównuje się z obecnym wzrostem zainteresowania wycieczkami po Czarnobylu. Media piszą wprost o powracającym trendzie w turystyce, określanym mianem „dark tourism” lub „nuclear tourism”. Co oczywiste, okolice Fukushimy są obecnie jednym z najciekawszych punktów na japońskiej mapie haikyo.

4. Nara Dreamland

Via: https://edition.cnn.com/travel/article/japan-urban-exploration/index.html
Autor: Florian Seidel/Abandoned Kansai

Japońska alternatywa dla Disneylandu powstała w 1961 roku, a zakończyła swą działalność w 2006. Kunizo Matsu – twórca obiektu – planował pierwotnie stworzyć idealną kopię najsłynniejszego, amerykańskiego parku rozrywki, ale umowy z Disneyem zerwano ze względów finansowych. Pomimo początkowych problemów, park powstał i prężnie funkcjonował aż do momentu otwarcia tokijskiego Disneylandu (1983), działającego na oryginalnej licencji. Gwoździem do trumny upadającego parku było powstanie kolejnej, podobnej atrakcji w Osace (park Universal Studios). Miasteczko zamknięte w 2006 roku zaczęło szybko podupadać, ale zyskało popularność wśród fanów fotografii i miłośników eksploracji opuszczonych parków rozrywki. Za szczególnie malownicze uznaje się obecnie m.in. okolice gigantycznej kolejki górskiej i opuszczone zjeżdżalnie.

5. Szpital w Wakayamie

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=JU4K11t9kJM

Opuszczony szpital w Wakayamie (dokładna lokalizacja znana jest tylko wtajemniczonym) to przykład stosunkowo nowego miejsca, które uległo zniszczeniu na skutek problemów finansowych zarządu placówki. Szpital zbudowany w latach 80. funkcjonował do ok. 2007 roku, do momentu ogłoszenia bankructwa przez dyrekcję obiektu. Po rezygnacji pracowników miejsce zostało całkowicie opuszczone, a specjalistyczny sprzęt zaczął niszczeć. Szpital znalazł się na mapie haikyo m.in. ze względu na jakość wyposażenia, które zostało porzucone. Jeśli wierzyć ryzykantom odwiedzającym placówkę, w pokojach szpitalnych można wciąż znaleźć m.in. rezonans magnetyczny, nowoczesne przyrządy chirurgiczne, lampy a także pościelone, szpitalne łóżka.

Źródła:


Like it? Share with your friends!

2
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.