Co to znaczy baka?


0

Co to znaczy baka? Co oznacza baka?

W świecie fanów mangi i anime popularnego japońskiego słownika “baka” (wymawiane “bah-kah”) jest używane dość często jako slang. Jednak jego definicja w języku japońskim może być trudne do określenia, ponieważ jest często używane na wiele różnych sposobów. Przyjrzyjmy się kilku najczęstszym zastosowaniom “baka” w anime i co one oznaczają.

1. Baka może być użyty do opisania kogoś, kto robi coś niemądrego lub głupiego. Na przykład, jeśli postać miała zamiar wejść w nadjeżdżający ruch, możesz usłyszeć jak inna postać krzyczy “Baka! Nie rób tego!” W tym przypadku, baka jest używany jako rodzaj wykrzyknika, aby wyrazić dezaprobatę lub frustrację.

2. Nazwa baka może być również używany jako określenie czułości, zwłaszcza między przyjaciółmi lub romantycznymi partnerami. W tym przypadku może być tłumaczone na coś w rodzaju “idiota” lub “głupia głowa” w języku angielskim. Należy jednak zauważyć, że to użycie jest zwykle zarezerwowane dla bliskich relacji i nie byłoby uważane za odpowiednie między obcymi.

3. Dodatkowo, baka inaczej może być użyta jako wtrącenie, aby wyrazić zaskoczenie lub niedowierzanie. Na przykład, jeśli postać widzi coś, czego się nie spodziewała, może powiedzieć “Baka! Nie mogę w to uwierzyć!” W tym przypadku baka jest używana bardziej jako wyraz szoku niż sugerowanie, że ktoś jest faktycznie głupi.

Jak widać, słowo “baka” w anime może mieć szeroki zakres różnych znaczeń w zależności od kontekstu, w jakim jest używane. Następnym razem, gdy usłyszysz, że jest ono rzucane w twoim ulubionym serialu, zwróć uwagę na ton i kontekst, aby lepiej zrozumieć, co bohaterowie naprawdę próbują powiedzieć.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.