7 upiornych legend miejskich rodem z Japonii


5

1. Kuchisake onna

Źródło: https://www.scoopwhoop.com/Creepy-Japanese-Legends-Will-Leave-You-Scared-To-Sleep/

Bohaterką najpopularniejszej, japońskiej legendy miejskiej – pochodzącej prawdopodobnie z lat 70. XX w. – jest widmo kobiety z tzw. uśmiechem Jokera. Kuchisake-onna to dosłownie „kobieta z rozciętymi ustami”. Najczęściej spotykaną wersją legendy jest historia widma, które atakuje dzieci wracające ze szkoły, lub przechodniów powracających nocą do domu. Spotkanie z duchem odbywa się zawsze według podobnego scenariusza. Kobieta zdejmuje z twarzy chustę lub maskę chirurgiczną, prezentując makabryczną ranę ciągnącą się od ucha do ucha. Los ofiary zależy od udzielenia prawidłowych odpowiedzi na serię pytań oscylujących wokół „urody” kobiety. Fani tematyki rozpisali nawet specjalny diagram, który pozwala na przechytrzenie i ucieczkę od Kuchisake:

2. Hanako

Źródło: https://scarystuff.fandom.com/wiki/Hanako_San

Pamiętacie postać ducha Jęczącej Marty z serii o Harrym Potterze? Kto wie, czy J.K.Rowling nie wzorowała się właśnie na jednym z najsłynniejszych, japońskich duchów. Istnieje wiele wersji opowieści o Hanako – od historii uczennicy zamordowanej w toalecie po legendę o samobójstwie dziewczynki prześladowanej przez rodziców. W każdej z nich powtarza się motyw przywoływania Hanako. Aby to zrobić, należy wejść do damskiej toalety (w dowolnej, szkolnej lokalizacji…), zapukać trzy razy do trzecich drzwi i wywołać Hanako po imieniu. Jeśli ryzykant zobaczy krwawą dłoń, wysuwającą się powoli z toalety… brawo! cel został osiągnięty.

3. Aka Manto

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Aka_Manto

Kolejna opowieść z toaletą w tle ma swe początki w latach przedwojennych i dotyczy postaci męskiego ducha, ubranego w czerwoną pelerynę. Zgodnie z najpopularniejszą wersją legendy widmo czyha na niczego nieświadome uczennice, korzystające ze szkolnej łazienki. Duch pojawia się przed pechową ofiarą zasiadająca “na tronie”… i podaje dwie rolki papieru – czerwoną lub niebieską. Wybór rolki niebieskiej kończy się uduszeniem, czerwonej – zadźganiem lub obdarciem ze skóry. W niektórych wersjach ofiara może uniknąć kaźni poprzez ignorowanie zjawy lub poproszenie o rolkę w innym, dowolnym kolorze – z wyjątkiem żółtego. Jeśli padnie pytanie o żółtą rolkę, widmo zanurza głowę ofiary w sedesie i wciąga nieszczęśnicę prosto do piekła.

4. Kokkuri-san

Źródło: https://www.kowabana.net/2017/08/04/kokkuri-san/

Opowieści o Kokkuri związane są z japońską wersją gry ouija – czyli tabliczki służącej do „wywoływania duchów”. Przyjmuje się, że za przyczyną fascynacji tą grą w Japonii stoi właśnie popularny, spirytystyczny gadżet, przywieziony pod koniec XIX w. do Azji przez amerykańskich żeglarzy. W japońskiej wersji gry – popularnej obecnie głównie wśród uczniów – wykorzystuje się kartkę z hiraganą i monetę, na której wszyscy uczestnicy gry kładą palec. Moc przywołanego ducha ma poruszać monetą, a uczestnicy odczytują kolejne litery układające się w odpowiedź na zadane pytanie. Kokkuri to słowo oznaczające „ruch do góry i w dół” – mogące oznaczać m.in. sposób przesuwania monety. Gra obwarowana jest ścisłymi zasadami. Kluczowa dotyczy bezwzględnego zakazu przerywania zabawy bez uprzedniego „pożegnania i odprowadzenia” ducha.

5. Jinmenken

Źródło: https://urbanlegends.fandom.com/wiki/The_Jinmenken

W porównaniu z pozostałymi bohaterami miejskich legend o potworach, Jinmenken – czyli  pies z ludzką twarzą – wydaje się stosunkowo nieszkodliwym, sympatycznym stworem. Początki historii dziwacznego psa datuje się na koniec lat 80. XX w., gdy w japońskich mediach zaczęła krążyć legenda o zwierzęciu z ludzką twarzą. W zależności od wersji historii – Jinmenkena widywano w pobliżu autostrad, śmietników z żywnością lub w ciemnych zaułkach miejskich. Tym, którzy odważyli się ścigać przerośniętego psa, Jinmenken miał pokazywać swoją ludzką twarz i „prosić o pozostawienie w spokoju”. Według najpopularniejszej wersji legendy zwierzę jest duchem mężczyzny, który spacerował z psem i zginął w wyniku potrącenia przez samochód.

6. Gozu

Źródło: https://www.scoopwhoop.com/Creepy-Japanese-Legends-Will-Leave-You-Scared-To-Sleep/

W przypadku kolejnej historii trudno podać jakikolwiek szczegół, oprócz tego, że dotyczy ona głowy krowy lub wołu. „Gozu” to opowieść z kategorii tabu – legenda „przeklęta”, której nie można powtarzać i której należy się za wszelką cenę wystrzegać. Osoba, która pozna jej treść zapada w trans, a następnie umiera ze strachu. Popularną wersją tej legendy jest opowieść o szkolnej wycieczce autobusowej, zakończonej tragedią po tym, jak nauczycielka opowiedziała swym uczniom historię o Gozu.

7. Klątwa Benzaiten

Jedna z popularnych, współczesnych legend miejskich dotyczy buddyjskiej bogini Benzaiten i jej świątyni, zlokalizowanej w tokijskim parku Inokashira. Według legendy ofiarą zazdrosnej boginki mogą paść pary kochanków, pływających w łódkach po parkowym stawie. Benzaiten – patronująca morzu, rzekom i „wszystkiemu, co płynie” – pilnie obserwuje przybyszów i czeka, aż ci złożą ofiarę w jej świątyni. Jeśli zakochani pominą wizytę w przybytku boginki, mogą być pewni, że czeka ich klątwa i rychłe rozstanie.

Źródła:


Like it? Share with your friends!

5
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.