10 japońskich yōkai, które każdy otaku znać powinien


4

1. Kitsune (狐, キツネ)

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Kitsune#/media/File:Prince_Hanzoku_terrorised_by_a_nine-_tailed_fox.jpg

Lisi, zmiennokształtny demon, posiadający kilka ogonów, symbolizujących mądrość i nadnaturalne moce. Zwierzę ma umiejętność przybierania ludzkiej postaci – najczęściej w celu wykonania jakiejś psoty. W dawnej Japonii działalności kitsune przypisywano zjawisko błędnych ogników (kitsunebi = „lisi ogień”) i nagłego deszczu w słoneczny dzień (kitsune no yomeiri = „lisie wesele”).

2. Kappa (河童)/Kawatarō (川太郎)

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Kappa_(folklore)#/media/File:YoshitoshiKappaControl.jpg

Wodny stworek o dziecięcym wzroście, z twarzą żaby lub z charakterystycznym dziobem. Często przedstawiany z żółwią skorupą na plecach i niewielkim wgłębieniem na głowie, wypełnionym wodą. Według starych podań kappa zamieszkuje stawy, rzeki i bagniska. Potrafi wciągnąć konia pod wodę i poluje na drobne zwierzęta, ale jego prawdziwym przysmakiem są ogórki.

3. Tanuki (狸)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tanuki#/media/Plik:Yoshitoshi_Rainy_Day_Tanuki.jpg

Zmiennokształtny jenot – psotny, rubaszny stwór, mogący przybierać ludzką postać. Tanuki to popularny bohater japońskich legend. Często przedstawiany jako psotnik przynoszący szczęście. Nietypową cechą charakterystyczną tanuki są powiększone jądra, które w dawnej Japonii symbolizowały obfitość, powodzenie w finansach i sprzyjający los.

4. Tengu (天狗)

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Tengu#/media/File:Yoshitoshi_Mount_Yoshino_Midnight_Moon.jpg

Tengu – „niebiański ogar” – przedstawiany jest pod ludzką postacią, z charakterystycznym długim nosem (symbolizującym pychę) lub ptasim dziobem i magicznym wachlarzem z piór. Według niektórych podań „niebieskie psy” to dawni mnisi i kapłani buddyjscy, którzy zgrzeszyli pychą. Tengu przypisuje się nadnaturalną siłę i waleczność, a ich pojawienie może zwiastować nadchodzącą wojnę. Wierzono, że mogą porywać ludzi.

5. Kodama (木霊)

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Kodama_(spirit)#/media/File:SekienKodama.jpg

Duch drzewa, duch gór – neutralny yōkai, najczęściej przedstawiany pod postacią starca lub staruszki. Uważany za opiekuna starych, ponad stuletnich drzew. Postać opiekuńcza, chroniąca swój dom przed zniszczeniem. Wierzono, że może opętać lub rzucić klątwę na tego, kto zetnie zamieszkane przez niego drzewo.

6. Yamamba (山姥)

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Scene_from_the_Noh_Play_%27Yamauba%27_(Yamamba)_LACMA_M.71.100.121.jpg

Górski demon, przedstawiany pod postacią staruszki. Yamamba pojawia się w najstarszych, japońskich podaniach – najczęściej jako złośliwa wiedźma o magicznych zdolnościach i skłonnościach do porywania dzieci pozostawionych bez opieki. Wierzono, że atakuje tych, którzy nieopatrznie wkroczą na jej terytorium.

7. Yuki-onna (雪女)

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Yuki-onna#/media/File:Suuhi_Yuki-onna.jpg

Według większości podań „śnieżna dama” to demon lub duch kobiety, która zmarła w trakcie zimowej zamieci. Widmo pięknej, bladej kobiety, ubranej w długie kimono można spotkać zimą, w wysokich partiach gór lub w trakcie wyjątkowo silnych burz śnieżnych. Spotkanie z duchem kończy się zazwyczaj śmiercią z wychłodzenia.

8. Kasabake (傘おばけ)

Źródło: https://de.wikipedia.org/wiki/Kasa-obake#/media/Datei:Yoshikazu_Kasa-obake.jpg

Duch “nawiedzonej parasolki” – psotny yōkai, często utożsamiany z zachodnim poltergeistem. Kasabake przyjmuje formę starego parasola, skaczącego na pojedynczej, długiej nodze. Zazwyczaj przedstawiany z jednym okiem i długim, wysuniętym językiem.

9. Hitotsume-kozo (一つ目小僧)

Źródło: https://www.researchgate.net/figure/Hitotsume-kozo-illustrated-by-Utagawa-Toyokuni-in-Sakuragawa-Jihinaris-Bakemono_fig1_316840622

Yōkai przedstawiany jako jednookie, łyse dziecko w mnisich szatach. W większości legend „jednooki łobuz” funkcjonuje jako postać neutralna, nieszkodliwa, kojarzona z psotami i żartami.

10. Nurikabe (塗り壁)

Źródło: https://ja.wikipedia.org/wiki/%E5%A1%97%E5%A3%81#/media/%E3%83%95%E3%82%A1%E3%82%A4%E3%83%AB:Nurikabe.JPG

Widmo o nietypowej formie niewidocznej ściany, która “zatrzymuje” nocą podróżnych. Nurikabe staje zazwyczaj na drodze zmęczonego wędrowca, ale może też chronić przed niebezpieczeństwem np. upadkiem w przepaść – szczególnie w wysokich, zalesionych partiach gór.

Źródła:


Like it? Share with your friends!

4
admin

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Centrum Mangi

Centrum Mangi na blogu Originto to miejsce dla starszych i młodszych miłośników Japonii oraz japońskich komiksów. Manga to niekwestionowany filar japońskiej pop-kultury i jeden z jej znaków rozpoznawczych, spopularyzowany dodatkowo przez animacje, która często inspirują się mangowymi fabułami. W Centrum Mangi znajdziesz najciekawsze nowinki wydawnicze, recenzje inspirujących tytułów i artykuły wprowadzające do pasjonującego świata komiksowych bohaterów.

Twoja przygoda z mangą dopiero się rozpoczyna? Polecimy Ci tytuły, które – naszym zdaniem – skutecznie mogą konkurować ze światowymi hitami w stylu „Shingeki no Kyojin”. Jesteś mangowym weteranem? Sprawdź nasze propozycje z wybranych podgatunków komiksowych (horror, survival, slice of life, shōjo, seinen, isekai). Znajdź nową inspirację w zestawieniach topowych mang lub wśród niszowych nowinek wydawniczych. Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla otaku, podpowiemy Ci, gdzie znaleźć modne ubrania i akcesoria z motywami zaczerpniętymi z mangi, anime i kultury fandomu.


Blog Originto

Pasjonujące nowinki ze świata mangi i anime, recenzje, artykuły, niezliczone pomysły na prezenty dla starszych i młodszych otaku. Miejsce stworzone z myślą o popularyzowaniu szeroko rozumianej japońskiej pop-kultury – animacji, gier, subkultur, mody i akcesoriów spod znaku „kawaii”.

Manga i anime – na blogu znajdziesz recenzje znanych klasyków oraz rekomendacje najnowszych, animowanych dzieł z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jesteś oddanym miłośnikiem japońskich komiksów? W Centrum Mangi polecimy Ci najlepsze wydawnictwa i mangi on-line. Marzysz o azjatyckich wojażach? Wskażemy najciekawsze atrakcje turystyczne, które powinny znaleźć się na mapie każdego gaijina.

Podpowiemy też, jak uczyć się języka japońskiego – sprawdź nasz słowniczek otaku! – m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych gier. Kolekcjonerom sympatycznych akcesoriów, związanych ze światem mangi i anime, podpowiemy, gdzie kupić najciekawsze gadżety – w tym oryginalne maseczki i ubrania, nawiązujące do japońskiego stylu Harajuku.